Going. | Rafał Dominik i Maurycy Gomulicki - Modern Talking - Państwowa Galeria Sztuki

Rafał Dominik i Maurycy Gomulicki - Modern Talking

19:30 | Czwartek, 16 maja 2019

Państwowa Galeria Sztuki

Sztuka

od 1 do 10 zł

od 1 do 10 zł

17 maja - 23 czerwca 2019
Wystawa czynna: od wtorku do niedzieli w godz. 11:00 - 19:00
Wernisaż: 16 maja 2019 r. o godz. 19:30

Rafał Dominik i Maurycy Gomulicki „Modern Talking”

kuratorka: Emilia Orzechowska

Wystawa „Modern Talking” opiera się na premierowym w Polsce zestawieniu twórczości dwójki artystów – Maurycego Gomulickiego i Rafała Dominika, którzy do tej pory mają za sobą tylko jedną wspólną realizację w 2014 pt.: Razzle & Dazzle w WM Gallery w Amsterdamie. Na wystawę złożą się prace powstałe w ciągu ostatniej dekady, cześć z nich pochodzi z projektów będących cały czas w procesie. Istotnym elementem prezentowanych prac jest intensywny kolor traktowany tyleż jako synonim witalności, podmiot zmysłowy, nośnik komunikatu erotycznego co element dyskursu socjo-kulturowego. Artyści należą do dwóch odrębnych pokoleń lecz łączy ich m.in. zainteresowanie kulturą popularną będącej dla nich obu ważnym źródłem inspiracji i punktem odniesienia. Prezentowane przez nich prace znajdują się w pozycji polemicznej wobec obowiązujących norm definiujących dobry gust.
Obaj artyści postrzegani są jako turbo-koloryści i chętnie wykorzystują w swoich realizacjach (również rzeźbiarskich) intensywny kolor, który traktują jako fundamentalny nośnik przekazu. Bynajmniej nie są „uzależnieni” od koloru – obaj mają na swoim koncie również realizacje achromatyczne: biało-czarne (Gomulicki) i szare (Dominik), które będą prezentowane w przestrzeni galerii, lecz odarte z kontekstu, w jakim były wcześniej pokazywane.
Prace Gomulickiego i Dominika pozostają w dialogu ze sobą. Artyści eksplorują podobne wątki z różnych perspektyw: Rafał skłania się wyraźnie ku neoprymityzmowi, wiele z jego przedstawień można określić jako turpistyczne, podczas gdy Maurycy ma obsesję na punkcie swoistej fetyszystycznej doskonałości kształtu, koloru i materii. Obaj są entuzjastami. Między innymi dlatego tak dobrze rezonują ze sobą. Zachwyt i fascynacja są dla nich czymś naturalnym, stanowią punkt wyjścia dla ich wspólnych projektów, które następnie mutują pod wpływem indywidualnej przewrotności charakterystycznej dla każdego z nich.

Patroni medialni: Radio Gdańsk S.A., Gdansk In Your Pocket, Trojmiasto.pl, Pomorskie, Prestiż Magazyn Trójmiejski

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej