Going. | 3100: biegnij i medytuj - Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

„3100: BIEGNIJ I MEDYTUJ” REZ. SANJAY RAWAL 81 MIN.
(3100: Run and Become)
USA / USA, 2017, 81 min.
Reżyseria / Directed by: Sanjay Rawal
Zdjęcia / Cinematography by: Sean Kirby
Producent / Producer: Tanya Meillier, Alexander Meillier, Sanjay Rawal
Produkcja / Production: Illumine Group

Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2017 – lluminate FF: Nagroda Director’s Choice / lluminate FF: Director’s Choice Award

Dlaczego ludzie biegają? Czy bieganie może być formą medytacji i prowadzić do głębokiej przemiany i oświecenia? Self-Transcendence 3100 mile to najdłuższy certyfikowany bieg na świecie. Odbywa się latem w nowojorskiej dzielnicy Queens. Przez 52 dni biegacze rywalizują na dystansie 3100 mil (prawie 5000 km), pokonując dwa maratony dziennie: rano i wieczorem. Zmagania odbywają się w pętli, wokół parku i szkoły, a runda liczy 833 metry. W sumie do pokonania jest 5 649 okrążeń.

Pomysłodawcą biegu był nieżyjący indyjski filozof, nauczyciel jogi i atleta Sri Chinmoy. Maraton jest wyczerpujący. W ciągu 20 lat na mecie stawiło się zaledwie 144 uczestników. Nie o wyczerpanie tu jednak chodzi, a o duchowość i ezoteryczną stronę biegania, które – tak jak w starożytności – jest sposobem na połączenie z głębszymi, wyższymi poziomami energii. W filmie poznajemy uczestników tego biegu: Ashprihanala Aalto – skromnego fińskiego gazeciarza, który po raz 14. podejmuje próbę pokonania tej trasy, jak również austriacką wiolonczelistkę Shamitę Achenbach-Konig, która startuje po raz pierwszy. Opowiadają o doświadczeniu biegania i roli, jaką ten bieg pełni w ich życiu.

Aby zrozumieć na czym polega pradawna, duchowa moc tego rodzaju sportu, twórcy filmu zestawili ich z biegaczami, którzy faktycznie ucieleśniają dziś starożytne, ezoteryczne podejście do biegania. Obserwujemy polujących w biegu łowców Buszmenów z Botswany próbujących ocalić tradycyjny sposób polowania na przekór wprowadzonemu przez władzę zakazowi. Poznajemy Shauna Martina, Indiania z plemienia Navajo, który kultywuje duchową tradycję biegania, a także słynnego japońskiego mnicha Gyoman-sana, odbywającego 1000-dniowy bieg, w trakcie którego przez 100 dni musi pokonać 56 mil dziennie. Jeśli tego nie zrobi musi popełnić samobójstwo. W każdym przypadku bieganie wymaga uruchomienia w sobie duchowej energii i sięgnięcia do głębokich ezoterycznych pokładów. Film, zainspirowany kultową książką Urodzeni biegacze Christophera McDougalla, przedstawia tradycję duchowego podejścia do biegania na przykładzie różnych kultur i zmienia się w niesamowitą podróż do świata, w którym sport w idealny sposób krzyżuje się z duchowością.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej