Going. | Symfonia Fabryki Ursus - Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

„SYMFONIA URSUS” REŻ. JAŚMINA WÓJCIK 60 MIN. SPOTKANIE Z REŻYSERKĄ

Polska / Poland, 2018, 60 min.
Reżyseria / Directed by: Jaśmina Wójcik
Zdjęcia / Cinematography by: Kacper Czubak, Jakub Wróblewski
Producenci / Producers: Wojciech Marczewski, Zuzanna Król
Produkcja / Production: Wajda School & Studio

Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2018 – Zagrebdox Zagrzeb / Zagrebdox Zagreb, 2019 – Millennium Docs Against Gravity FF: polska premiera / Millennium Docs Against Gravity FF: Polish premiere

Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Przez niemal cały XX w. stanowiła chlubę polskiego przemysłu. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziś ursuskie hale świecą pustkami lub popadają w ruinę. Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii.

Twórcy filmu zaprosili byłych pracowników zakładu – robotnice, technologów, kierowników, sekretarki – do udziału w eksperymencie, który raz jeszcze ożywiłby fabrykę. Byli pracownicy Ursusa za pomocą pamięci ciała i dźwięków odtwarzają jeden dzień pracy zakładu. Na naszych oczach rodzi się symfonia, składająca się z choreografii , której towarzyszy rekonstruowana przez nich fonosfera przemysłu ciężkiego. Film przypomina zapomniane wartości związane z erą przemysłową – robotnicza wspólnota, solidarność, etos pracy. Ożywienie fabryki wprawia w ruch, rozsiane po całej Polsce, traktory, które wyszły spod rąk ursuskich robotników. Maszyny wracają do miejsca, w którym się narodziły, by oddać hołd swoim konstruktorom. „Symfonia fabryki Ursus” jest dokumentem kreacyjnym wykorzystującym narzędzia i styl sztuki partycypacyjnej, łączącym sztukę ze społecznością, a także wideo z choreografią i muzyką eksperymentalną. Przede wszystkim jednak jest upamiętnieniem fabryki Ursus, kultury przemysłowej i robotniczej, walczącej o godność ludzi pracy i polityki historycznej uwzględniającej ich biografię.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej