Going. | Wrocławska architektura spod znaku swastyki - Muzeum Pana Tadeusza

Wrocławska architektura spod znaku swastyki

17:00 | Czwartek, 16 maja 2019

Muzeum Pana Tadeusza

Spotkanie

Free

Free

WROCŁAWSKA ARCHITEKTURA SPOD ZNAKU SWASTYKI
SPOTKANIE Z CYKLU MISJA: POLSKA. MISJA: WROCŁAW

• 16 maja 2019 (czwartek), godz. 17.00

• wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl (zarezerwowane wejściówki należy odebrać najpóźniej pół godziny przed spotkaniem)

Spotkanie z prof. dr. hab. Januszem Dobeszem z Politechniki Wrocławskiej, poświęcone architekturze powstałej we Wrocławiu w okresie III Rzeszy na tle imperium Adolfa Hitlera.

>>https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/aktualnosci/wroclawska-architektura-spod-znaku-swastyki
________________________________________________
Epoka III Rzeszy odcisnęła wyraźne piętno na miejskiej architekturze Wrocławia. Według prawideł sztuki narodowego socjalizmu powstały liczne budynki, a także dzieła malarstwa i pomniki. Wiele z nich przetrwało do dziś, choć z rodowodu niektórych nie zdajemy sobie sprawy. Podczas spotkania dowiemy się o procesie narodzin sztuki III Rzeszy, społecznej atmosferze tamtych czasów oraz najważniejszych aktorach politycznej sceny nazistowskich Niemiec. Dowiemy się nie tylko o budynkach, które przetrwały do dziś, ale także o tych, które nigdy nie wyszły poza fazę projektu i pokrętnych wizji. Przybliżymy także ich rolę jako propagandowych narzędzi reżimu.

Na spotkanie z cyklu „Misja: Polska. Misja: Wrocław” zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza w czwartek 16 maja 2019 o godzinie 17.00. Rozmowę z prof. dr. hab. Januszem Dobeszem poprowadzi dr Mateusz Palka.
________________________________________________
gość:
Prof. dr hab. Janusz L. Dobesz jest absolwentem historii sztuki na uniwersytecie we Wrocławiu, profesorem architektury na Politechnice Wrocławskiej, autorem rysunków satyrycznych. Opublikował liczne artykuły poświęcone głównie architekturze XIX i XX w., które ukazały się w kraju i zagranicą, w tym m.in. „Wrocław. Czas i architektura”, „Wrocławska architektura spod znaku swastyki”, „Architektura wrocławskich dworców kolejowych”.

prowadzący:
Mateusz Palka – współautor wystawy stałej „Misja: Polska” w Muzeum Pana Tadeusza. Kurator i autor wystaw fotograficznych, biograficznych i muzealnych. Scenarzysta komiksów „Kurier z Warszawy” (2014) i „Wojna w eterze” (2018) oraz współautor książki „Jan Nowak-Jeziorański. Biografia opowiadana” (2014). Doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca, autor tekstów krytycznych i esejów o sztuce.
________________________________________________
o cyklu „Misja: Polska. Misja: Wrocław”:

Cykl wykładów i spotkań, w ramach których poruszamy tematykę powojennych dziejów Wrocławia i Dolnego Śląska – regionu jak w soczewce skupiającego dramatyczne wydarzenia czasów współczesnych. Okres od 1945 roku to czas przemiany miasta z niemieckiego Breslau w polski Wrocław, niemieckiego Niederschlesien w polski Dolny Śląsk. To czas niemal całkowitej wymiany ludności, odbudowy z ruin, powstania nowej administracji, tworzenia zrębów życia naukowego i kulturalnego, ale też walki z panującym ustrojem. W czasie naszych spotkań rozmawiamy o dziejach miasta i regionu, a także o poszukiwaniach tożsamości przez mieszkańców, którym przyszło żyć w zupełnie obcym zakątku Europy.

Więcej informacji:
>>http://www.muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/wydarzenia/misja-polska-misja-wroclaw-1

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej