Going. | Dni skandynawskie w DK 13 muz - 13 muz

Dni skandynawskie w DK 13 muz

11:00 | Czwartek, 16 maja 2019

13 muz

Inne

Free

Free

Dom Kultury „13 Muz” kolejny rok włącza się w wydarzenia dotyczące kultury skandynawskiej. W tym roku program został przygotowany we współpracy z Duńskim Instytutem Kultury oraz Kołem Naukowym „Vi-king” Uniwersytetu Szczecińskiego. Zapraszamy na filmy, prezentacje, spotkania z kulturą skandynawską.


14.05.2019 wtorek

11:00 - Otwarcie wystawy "Baśnie Andersena w polskiej ilustracji książkowej" - spotkanie dla najmłodszych oraz niespodzianki z Ambasady Norwegii w Warszawie

12:00 - Pokaz filmu „Ach, śpij kochanie”, reż. Hella Joof / 2009, 90 min., napisy PL, DVD
Film drogi - historia czterech dziewczyn, które wychodząc tylko po fajki, zdecydowały się na podróż w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Dla jednej z nich jest to rachunek do wyrównania, dla pozostałych to kwestia na nowo zdobytej wolności. Łączy je jedno - próba wyjścia z uzależnienia. Może sposobem na ich wyleczenie nie jest psychoterapia i metadon, ale konfrontacja z przeszłością i przebaczenie.
Dla młodzieży i dorosłych.


16.05.2019 czwartek

11:00 - Koło Naukowe Viking Uniwersytetu Szczecińskiego - wykład pt. „Foodsharing w Polsce i Skandynawii” - Anita Szynkowska

Foodsharing, czyli idea dzielenia się jedzeniem, powstała w Niemczech w 2012 roku. Jest wyrazem prote-stu przeciw nadmiernemu marnowaniu i wyrzucaniu żywności. Co roku na świecie na śmieci trafia około 1,3 mld ton produktów, szacuje się, że jest to 30% całego wyprodukowanego pożywienia. W Polsce nad-programowe jedzenie możemy zanieść do Jadłodzielni, czyli specjalnych miejsc, do których wolontariusze przywożą żywność i rozdają chętnym. Inna, bardziej samoobsługowa forma, to szafki, lodówki lub skrzynki w miejscach publicznych. W krajach skandynawskich proces dzielenia się żywnością jest na tyle zaawan-sowany, że powstały regulacje prawne wspierające restauracje i markety w dzieleniu się jedzeniem.

12:00 - Pokaz filmu „Błazen”, reż. Martin Pieter Zandvliet. 2011, 109 min. (na podstawie autentycz-nych wydarzeń), napisy PL, BLU-RAY
Film opowiada historię słynnego duńskiego komika Dircha Passera, dla którego szybka kariera okazała się powodem ogromnej samotności. Dirch boryka się z pragnieniem bycia adorowanym przez krytyków i pu-bliczność. Talent jest dla niego zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem. Podczas gdy otoczenie ma własne wyobrażenie o komiku, Dirch robi wszystko, by być traktowanym poważnie.
Dla młodzieży i dorosłych.


17.05.2019 piątek

11:00 – Fiordy z dwulatką
Z jednej strony Norwegia uchodzi za bardzo przyjazny kraj, a jego mieszkańcy za jedną z najszczęśliw-szych nacji na świecie. Z drugiej, jego surowa przyroda, ulokowanie na samej północy kontynentu mogą sugerować, że jest to miejsce dzikie, zimne, mało przyjazne i niedostępne. Do tego te ceny… Czy to dobry pomysł, aby z dwuletnim dzieckiem wybrać się na 3-tygodniową podróż po norweskich górach i fiordach? Jak się do niej przygotować? Opowiedzą: Magdalena Gardas-Wasilewska i Szymon Wasilewski.

12:00 - Pokaz filmu „Moon Rider”, reż. Daniel Dencik, 83 min.
Bohaterem filmu jest Rasmus Quaade, młody duński kolarz, pragnący zostać mistrzem świata. W tym celu całe swoje życie podporządkowuje ciężkim treningom. Pasja i talent pomagają mu wygrywać kolejne wy-ścigi, pokonywać rywali i bić rekordy. Problemem okażą się jednak tkwiące w zawodniku psychiczne barie-ry i chaos tworzony przez własne myśli.
Dla młodzieży i dorosłych.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej