Going. | Piotr Orzechowski SOLO PIANO - Filharmonia Łódzka

Piotr Orzechowski SOLO PIANO

19:00 | Sobota, 18 maja 2019
Filharmonia Łódzka

Koncert

TBA

TBA

PIOTR ORZECHOWSKI 'PIANOHOOLIGAN'
24 PRELUDES & IMPROVISATIONS (Decca Classics)

Filharmonia Łódzka im. Artura Rubinsteina
18 maja 2019
godz. 19:00

24 Preludes & Improvisations to trzeci projekt solowy pianisty i kompozytora Piotra Orzechowskiego. Pianista powraca z nową propozycją wielowymiarowego dzieła, na które składa się cykl 24 preludiów i odpowiadających im improwizacji. Swoją formą nawiązując do 24 Preludiów i Fug Jana Sebastiana Bacha, Orzechowski omawia najważniejsze dla muzyki pojęcia jak konstrukcja, reguła czy kreacja poprzez kontrastowe zestawienie dźwiękowych brył i wolnych improwizacji – utworów skomponowanych i tych stworzonych spontanicznie.

24 Preludia to więc muzyczne miniatury, którym odpowiadają 24 Improwizacje ułożone chromatycznie w 12 tonacjach koła kwintowego w trybach dur i moll, składając się na 2-płytowe wydawnictwo. Nawiązanie do dzieła J.S. Bacha jest tu niczym innym jak ukłonem Piotra Orzechowskiego w stronę tradycji i muzycznych zasad, z których, zdaniem artysty, nie powinniśmy rezygnować, a wykorzystywać w konwencji muzyki nowej jako jedno z narzędzi.

Płyta ta jest więc swoistym wykładem – oddziela improwizację od konstrukcji na 24 przykładach, traktując formę preludium jako miniaturę ukazującą fenomen, a improwizację jako przykład zastosowania fenomenu w praktyce. Podział ten zostanie dokonany na potrzeby tej płyty w celu pokazania nowego systemu myślenia o muzyce.

www.pianohooligan.com

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej