Going. | Środa z historią Szczecina - Muzeum Narodowe w Szczecinie

W ramach cyklu "Środy z historią Szczecina" zapraszamy na prelekcję Justyny Bądkowskiej (Muzeum Narodowe w Szczecinie) zatytuowaną „Szczecińskie strzelby i pistolety, czyli słów kilka o miejscowym rusznikarstwie od XVI do XIX w."

Od początku XVI wieku kształtowały się specjalizacje rzemieślnicze, które związane były z wytwórczością ręcznej broni palnej. Rusznikarze (inaczej – kowale luf) wytwarzali lufy, ślusarze wykonywali zamki do broni, a szyftarze opracowywali drewniane kolby i łoża. Niekiedy jeden rzemieślnik posiadał kilka tych umiejętności lub wszystkie. Broń wytwarzano na potrzeby obronne i wojskowe, ale powstawały też bogato zdobione egzemplarze, zamawiane przez wyższe warstwy społeczne i wykorzystywane do polowań na zwierzynę.
W połowie XVI wieku w księdze miejskiej Szczecina zapisano pierwsze nazwiska rusznikarzy. Na przestrzeni kolejnych 300 lat w Szczecinie pracowało około 100 rzemieślników wytwarzających broń palną lub pracujących w zbrojowniach książęcych, a później miejskim arsenale. Zajmowali się oni również naprawą broni. Do naszych czasów zachowały się strzelby i pistolety sygnowane ich nazwiskami i nazwą miasta: Stettin. Podczas wykładu omówione zostaną warunki pracy rusznikarzy pod rządami kolejnych władz miasta. Przybliżone będą też sylwetki i dzieła wybranych mistrzów, m.in. Bernharda i Bernta Ortnerów, Paula Roloffa (pracujących w Szczecinie w 2 poł. XVII i na początku XVIII wieku), Georga Gottlieba Ewertza i Philipa Davida Christophera (2 poł. XVIII wieku) czy Carla Augusta Tanka (2 poł. XIX wieku).

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej