Going. | 12. Letnia Akademia Jazzu - Karnet - Klub Wytwórnia

12. Letnia Akademia Jazzu - Karnet

11.07-29.08.2019

Klub Wytwórnia

Festiwal

140 zł

140 zł

Jedenaście poprzednich odsłon Letniej Akademii Jazzu wysoko postawiło poprzeczkę dla tegorocznej edycji. Melomanów zapewniamy, że i tym razem sprostaliśmy wyzwaniu.Zaproszeni przez nas muzycy są przedstawicielami jazzu z najwyższej półki, znanymi ze swojej kreatywności, artystycznych osiągnięć i międzynarodowych kooperacji.

Dwunasta Letnia Akademia Jazzu odkrywa przed publicznością całą gamę kolorów, jakimi mieni się jazz. Nie zabraknie standardów jazzowych i improwizacji, będzie też gorąco za sprawą soulu, afrykańskich brzmień i gospel. Zaprezentujemy artystów francuskiej, amerykańskiej, a nawet japońskiej sceny jazzowej. Na naszej scenie pojawi się francuski skrzypek Clement Janinet z projektem O.U.R.S. – Ornette Under the Repetitive Skies, wspaniała japońska pianistka z polskimi korzeniami: Yumi Ito, a także legendy amerykańskiej sceny jazzowej i awangardowej: wirtuoz gitary Bill Frisell oraz jeden z najwybitniejszych jazzmanów naszych czasów, saksofonista Joe McPhee jako gość specjalny tria Mikołaja Trzaski.

Podobnie jak rok temu, również i w te wakacje serca publiczności skradną odważne, silne i utalentowane kobiety. Gościć będziemy amerykańską wokalistkę jazzowo-soulową, córkę wielkiego Bobbiego McFerrina – Madison McFerrin. Kolejną niespodzianką będzie amerykańska wokalistka gospel Michelle David, która wystąpi w towarzystwie dwóch gitarzystów Onnego Smita oraz Paula Willemsena z projektem „The Gospel Sessions”.

Spośród polskich gwiazd zobaczymy i usłyszymy wspomniane trio Mikołaja Trzaski, Jerzego Małka z międzynarodowym kwintetem, Wojciecha Jachnę z projektem Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, Piotra Damasiewicza i jego band Power of The Horns z udziałem Macieja Obary i Dominika Wani oraz trio Marcina Wasilewskiego, świętujące w tym roku 25-lecie wspólnej działalności scenicznej.

Nie zabraknie zdolnych debiutantów, w których środowisko jazzowe pokłada wielkie nadzieje: duetu Raczkowski & Kostka oraz tria Szymona Miki.

Finał Letniej Akademii Jazzu będzie roztańczony i śpiewający, zaprosiliśmy bowiem wybitnego muzyka Krzysztofa Herdzina i wokalistę Jarka Wista, którzy zaprezentują największe przeboje Franka Sinatry w swingowych aranżacjach.

Nieodłącznym elementem tej edycji festiwalu będą kreatywne warsztaty jazzowe INTL Jazz Platform, podczas których już po raz siódmy w Wytwórni spotkają się młodzi muzycy z różnych krajów Europy, aby pod okiem wybitnych europejskich jazzmanów w ciągu czterech dni uczyć się od siebie, wymieniać zdobytymi doświadczeniami, wspólnie tworzyć i wykonywać muzykę.

Tegoroczna edycja warsztatów będzie wyjątkowa – INTL Jazz Platform stało się częścią projektu europejskiego Jazz Connective współfinansowanego przez Komisję Europejską w ramach programu Kreatywna Europa, który ma na celu między innymi wzmocnienie kompetencji młodych artystów na rynkach europejskich. W ramach tego projektu młodzi muzycy będą mogli uczestniczyć w specjalnych seminariach oraz spotkaniach z promotorami – przedstawicielami polskich i zagranicznych festiwali.

Wyjątkowość tegorocznej edycji INTL Jazz Platform wiązać się będzie także ze zwiększoną ilością koncertów dla publiczności. Gościć będziemy m.in. francuski zespół MONA z charyzmatyczną liderką Elodie Pasquier na klarnecie basowym, słoweńską pianistkę Kaję Draksler w solowym projekcie, polski duet BACKSPACE tworzony przez Zbyszka Chojnackiego i Łukasza Czekałę, a także fortepianowe trio ENEMY z pianistą Kitem Downesem na czele. Jak co roku nie zabraknie również wieczornych jam sessions i wspólnego występu kadry mistrzowskiej w składzie: Ingebrigt Håker Flaten (Norwegia), Marius Neset ( Norwegia), John Escreet (Wielka Brytania), Jim Black (Stany Zjednoczone) oraz Verneri Pohjola (Finlandia). Zakończeniem warsztatów będzie Koncert Finałowy wszystkich uczestników na wielkiej scenie.

Letnia Akademia Jazzu została stworzona po to, by swoją nadzwyczajną energią zarazić całą Łódź, cały kraj. W tym roku do klubu Wytwórnia zapraszamy między 11 lipca a 29 sierpnia, w każdy czwartek o godzinie 19:00 oraz na darmowe koncerty w ramach INTL Jazz Platform między 22 a 24 lipca.

Szykuje się prawdziwe święto fanów jazzu, warto więc zapisać te daty w swoich kalendarzach!

Program:

11.07: Michelle Davids & The Gospel Sessions

18.07: Szymon Mika Trio / Bill Frisell Trio

25.07: Finał INTL Jazz Platform / Piotr Damasiewicz Power Of The Horns

01.08: Yumi Ito / Madison McFerrin

08.08: Clement Janinet O.U.R.S. / Jerzy Małek INTL Quintet

15.08: Jachna, Mazurkiewicz, Buhl / Joe McPhee & Mikołaj Trzaska Trio

22.08: Raczkowski & Kostka Duo / Marcin Wasilewski Trio

29.08: Swinging with Sinatra – Jarek Wist & Krzysztof Herdzin Big Band

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej