Going. | Noc Muzeów 2019 / Bunkier Sztuki - Galeria Bunkier Sztuki

Noc Muzeów 2019 / Bunkier Sztuki

18:00 | Piątek, 17 maja 2019

Galeria Bunkier Sztuki

Sztuka

1 zł

1 zł

W nocy z 17 na 18.05 za symboliczną złotówkę będziecie mieli okazję nie tylko zobaczyć najnowsze wystawy prezentowane w Galerii, ale także w towarzystwie kuratora lepiej poznać jedną z nich.

Przygotowaliśmy również Kiermasz Książek, który pozwoli Wam wzbogacić swoją kolekcję książek o nasze najnowsze, archiwalne i coraz rzadziej dostępne publikacje.

Wystawa „W nocy twarzą ku niebu” to ekspozycja zainspirowana intuicyjnym wglądem w historię literatury iberoamerykańskiej, jej realną i magiczną narracją oraz zarysowanymi w niej losami artystów i autorów totalnych. Jest w zamierzeniu wizualną i poetycką opowieścią snutą przez współczesnych twórców, w której dzieło sztuki przeradza się w tekst. Wystawę dzieł stworzonych przez artystów obu Ameryk oraz Europejczyków, często ludzi o zawiłych życiorysach, skorych do wyrażania uwag na temat opresyjnej rzeczywistości politycznej, wzbogaca też wątek marzeń i niespełnionych nadziei.

W czasie Nocy Muzeów kurator zaproponuje uczestnikom odczytanie wystawy przez pryzmat sentencji pisanych na niebie przez poetę i lotnika, Carlosa Wiedera, bohatera noweli Roberto Bolaño Gwiazda daleka oraz pisanych na niebie wierszy Raula Zurity – wybitnego chilijskiego poety, opozycjonisty, jednego z założycieli grupy CADA.

Druga z ekspozycji to „Jesteś tym, co jesz” w ramach Miesiąca Fotografii w Krakowie. Nadano jej formę niejednoznacznego i zróżnicowanego tableau krążących głosów, dzieł i ciał. To wyraźnie sformułowany, pełen sceptycyzmu przekaz odnoszący się do obecnego klimatu politycznej poprawności i „ideologii fast foodu. Celem wystawy jest skonstruowanie niewykluczającej przestrzeni, w której obnażone zostaną niebezpieczeństwa tożsamości i ideologii i w której goście są mile widziani bez względu na ich wybory żywieniowe.

Do zobaczenia!

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej