Going. | Zjednoczona Pangea - warsztaty/odetchnij - Muzeum Sztuki w Łodzi

Zjednoczona Pangea - warsztaty/odetchnij

11:00 | Sobota, 1 czerwca 2019

Muzeum Sztuki w Łodzi

Warsztat

TBA

TBA

Zapraszamy na warsztaty oddechowe z Dobrawą Borkałą (1 czerwca) i warsztaty głosowe (2 czerwca), które poprowadzi Edyta Jarząb.

Odkryjemy, jak za pomocą oddechu możemy moderować nasze reakcje, samopoczucie, emocje. Będziemy improwizować, eksplorować przestrzeń, używać całego ciała jako instrumentu, przyglądać się sobie jako czułym odbiornikom fal.

ms1, sala edukacyjna (1 piętro)
1-2 czerwca, 11.00 - 15.30

obowiązuje rejestracja, info poniżej
liczba miejsc ograniczona
--------------------------------------------------------------------
1 czerwca, sobota, 11:00 - 15:30 : SYMFONIA ODDECHOWA - warsztaty

Dobrawa Borkała

Oddech jest jedną z najistotniejszych czynności organizmu wykonywanych poza kontrolą umysłu, co sprawia, że na co odzień nie zwracamy na niego uwagi.
W projekcie Symfonii Oddechowej struktury dźwiękowe; częstotliwość, amplitudy i rytm są pracą wewnętrzną, a ich źródłem jest własne ciało. Czas jest wyznaczany przez tempo oddechu. Podczas warsztatów chciałabym utworzyć przestrzeń sprzyjającą do obserwacji i eksperymentacji z oddechem. Podzielę się praktykami oddechowymi, które miałam okazję poznać przez parę lat pracy badawczej nad Alfabetem Oddechowym. Odkryjemy, jak za pomocą oddechu możemy moderować nasze reakcje, samopoczucie, emocje. Zmieniając rytm i głębokość oddechu, nauczymy się przełączać funkcjonowanie systemu nerwowego ze stanu pobudzenia na stan relaksu i regeneracji. Nasze eksploracje przybiorą formę wielooddechowych partytur. Nasza praca będzie w dużej mierze skierowana do wewnątrz. Będziemy nieustannie pamiętać o tym, że z każdym oddechem łączymy się ze sobą nawzajem, z ekosystemami roślinnymi, jak i z całym dotychczasowym życiem na Ziemi.
Wykonawcą Symfonii Oddechowej może stać się każdy, gdyż materiałem artystycznym jest powietrze, którym wszyscy oddychamy.

Dobrawa Borkała – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Paryżu oraz Magister Psychologii Klinicznej Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego w Warszawie.
Certyfikowana terapeutka EMDR. Instruktorka metody oddechowej Buteyko. Autorka alfabetu oddechowego składającego się z kilkudziesięciu znaków wyróżniających warianty oddechu ludzkiego. Za pomocą tej notacji dokumentuje tradycje i techniki oddechowe całego świata. Z poszczególnych liter alfabetu można również tworzyć kompozycje na wzór partytur muzycznych. W oparciu o nutowy zapis oddechu rozwija projekt Symfonii Oddechowej; zbiorowego oddechowego działania performatywnego.
______________________
2 czerwca, niedziela, g. 11:00 - 15:30, WARSZTATY GŁOSOWE

Edyta (Edka) Jarząb

Głos jest pomostem pomiędzy sferą prywatną i publiczną, wnętrzem i zewnętrzem, mną i innymi. Brzmienie zakorzenione w cielesności (phone), język (logos), moja zwierzęca natura (zoe), moja historia i społeczny trening (bios) składają się na mój jednostkowy głos. Pracuję z głosem i słuchaniem jako narzędziem przekraczania tego, co ludzkie, zwierzęce, mineralne... Poprzez pieśń poszukuję stanu czy procesu „stawania się wszystkim”. Przyglądam się relacjom między głosem a językiem, technologią, płcią i gatunkami. Dostrzegam nić łączącą systemowe uciszanie kobiet z milczeniem zwierząt, które bez głosu stają się po prostu mięsem. Chciałabym przyjrzeć się powracającym w kulturze i sztuce motywom „stawania się zwierzęciem”, przyjmowaniu zwierzęcej postaci w baśniach, zwierzęcym postaciom mówiącym ludzkim głosem, znamionom stawania się, odczuwania i charakteru. W trakcie warsztatów połkniemy uszy. Zaśpiewamy staremu, ślepemu gołębiowi. Skupimy się na opowiadaniu historii, budowaniu wspólnie struktur – rytmów i harmonii. Na słuchaniu i ciszy jako koniecznym warunku tworzenia muzyki. Będziemy improwizować, tkać pieśni z tego, co znajdziemy, eksplorować przestrzeń, używać całego ciała jako instrumentu, przyglądać się sobie jako czułym odbiornikom fal. Improwizacja w moim rozumieniu jest wielogłosową medytacją niezwiązaną z żadną religią lub filozofią. Najbliżej mi do praktyk Fluxusu, awangardowych, dziś już oswojonych, przygód Pauline Oliveiros czy Johna Cage’a. Działania mają wymiar terapeutyczny, pozwalają na głęboki relaks, rozwijają zaufanie, ciekawość i wyobraźnię.

Edyta Jarząb – interesuje się głosem jako pomostem między sferą publiczną a prywatną oraz słuchaniem, śpiewem i improwizacją jako praktyką społecznego oporu. Bada sonosferę protestów i demonstracji. Organizuje spacery dźwiękowe, warsztaty oraz rozgrzewki przed demonstracjami ulicznymi. Współtworzy kolektyw dźwiękowy Critical Band Ensemble oraz grupę improwizatorek SYRENY. Brała udział w wystawie Post-peace w Württembergischer Kunstverein w Stuttgarcie, festiwalu Warszawska Jesień z grupą performatywna ETC, w festiwalu Sanatorium Dźwięku, była kuratorką programu „Śpiew Syren” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Współautorka publikacji Warsound/Warszawa, wydanej przez U–jazdowskiego. Współpracuje ze Strefą WolnoSłową w Warszawie, magazynem „Glissando” i „Wakat”.

JAK DOŁĄCZYĆ?
Wystarczy się zarejestrować, wysyłając zgłoszenie na mail: cm@msl.org.pl - w tytule maila prosimy podać, którym dniem warsztatów są Państwo zainteresowani. Można również wziąć udział w obu dniach warsztatów, do czego zachęcamy.

(Zgłoszenie jest jednoznaczne z akceptacją naszej polityki prywatności, z którą można zapoznać się tu: https://msl.org.pl/przetwarzanie-danych-osobowych.html).
UWAGA: zapraszamy osoby od 15 roku życia.

Wydarzenia odbywają się w ramach wystawy "Zjednoczona Pangea".

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej