Going. | Granica. Na krawędzi Europy / Spotkanie z Kapką Kassabovą - Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Granica. Na krawędzi Europy / Spotkanie z Kapką Kassabovą

18:00 | Wtorek, 25 czerwca 2019

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Spotkanie

2 zł

2 zł

ZAMEK CZYTA_SPOJRZENIE NA WSCHÓD
„GRANICA. NA KRAWĘDZI EUROPY”. SPOTKANIE Z KAPKĄ KASSABOVĄ, autorką książki
prowadzenie: Piotr Oleksy

Organizatorzy: CK ZAMEK, Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydawnictwo Czarne

Bułgarsko-turecko-greckie pogranicze to jeden z najdzikszych zakątków Europy, fascynujący monumentalną przyrodą, w której cieniu tasują się karty historii. Sto lat temu, kiedy rozpadało się imperium osmańskie, na południe wędrowały tysiące muzułmanów przesiedlanych do Turcji, na północ – tysiące chrześcijan zmuszonych do jej opuszczenia. W czasach zimnej wojny mieszkańcy bloku wschodniego przez bułgarskie zasieki uciekali od koszmaru komunizmu, dziś lasami Strandży przemykają uchodźcy, którzy rozpaczliwie walczą o szansę na lepsze życie.
Nad tą krawędzią Europy, pociętą starymi rzymskimi drogami, wciąż unoszą się duchy dawnych epok, przepastne lasy skrywają trackie grobowce, na leśnych polanach można spotkać chodzących po rozżarzonych węgielkach czcicieli ognia, a miejscowe znachorki potrafią odczynić urok i zdjąć czary. Jednak Kassabovą najbardziej fascynują ludzie: niejednoznaczni, doświadczeni przez los, przytłoczeni ciężarem dawnych win. To oni są przewodnikami autorki w tej podróży – dawni i obecni pogranicznicy, przemytnicy, poszukiwacze skarbów, strażnicy leśni, mieszkańcy wymierających wiosek, uchodźcy.

KAPKA KASSABOVA (ur. 1973 w Sofii) – dzieciństwo spędziła w Bułgarii, a w 1992 roku z całą rodziną wyemigrowała do Nowej Zelandii. Opublikowała tam dwa tomiki wierszy: „All Roads Lead to the Sea” (1997) oraz wyróżniony Nagrodą Stowarzyszenia Pisarzy Wspólnoty Narodów „Reconnaissance” (1999). W 2005 roku przeniosła się do Szkocji, gdzie wydała książkę „Street Without a Name” (2008), za którą otrzymała nominację do Europejskiej Nagrody Książkowej oraz Nagrody im. Williama Dolmana przyznawanej dla najlepszej książki podróżniczej. Jej kolejna książka „Dwanaście minut miłości. Opowieść o tangu” (2011) zdobyła nominację do Nagrody Szkockiej Rady Sztuki, a najnowsza – „Granica” (2017) – została obsypana wyróżnieniami, otrzymała m.in. Nagrodę im. Nayefa Al-Rohana przyznawaną przez British Academy, Nagrodę im. Edwarda Stanforda i Williama Dolmana, Nagrodę Londyńskiego Highland Society i „The Highland Times", a także znalazła się pośród nominowanych do Nagrody Baillie Gifford, Nagrody im. Duffa Coopera, Nagrody im. Christophera Ondaatje, Amerykańskiej Nagrody Krytyków Literackich oraz Nagrody im. Gordona Burna. Autorka publikowała m.in. na łamach „The Guardian", „The Times Literary Supplement", „Vogue", „The Sunday Times" i „The Scottish Review of Books", a także wielokrotnie gościła na antenie trzeciego i czwartego programu radia BBC. Mieszka w Szkocji.

PIOTR OLEKSY (ur. 1986) – historyk, pracownik Instytutu Wschodniego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor książki „Naddniestrze. Terror tożsamości” (Czarne 2018). Współpracuje z „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”. Pomysłodawca i koordynator licznych działań związanych z dyplomacją publiczną i dziedzictwem kulturowym, jak np. Forum Współpracy Polska–Rumunia–Mołdawia czy wydanie serii płyt „Muzyczne Rodowody". Pochodzi z Lubina na wyspie Wolin. Chętnie zajmuje się także historią Pomorza Zachodniego.

SPOJRZENIE NA WSCHÓD – to cykl spotkań literackich organizowany przez Centrum Kultury ZAMEK oraz Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W jego ramach będziemy zapraszać autorów nowych i ważnych książek, który opisują świat leżący za naszą wschodnią granicą. Książki te będziemy nie tylko promować, ale przede wszystkim omawiać krytycznie i analitycznie, by ten bliski, lecz wciąż mało znany region stał się bardziej zrozumiały dla nas wszystkich. Zapraszamy pasjonatów literatury faktu, historii, podróży i wszelkich form poznawania świata.
o idei cyklu na blogu www.zamekczyta.pl pisze Piotr Oleksy:
http://www.zamekczyta.pl/spojrzenie-na-wschod/

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej