Going. | Kinobanda: Punkówa - Centrum Kultury w Lublinie

Kinobanda zaprasza na film:

PUNKÓWA

Historia Kathleen Hanny - charyzmatycznej wokalistki Bikini Kill i Le Tigre, związanej z feministycznym ruchem Riot Grrrl


Kathleen Hanna to amerykańska electro-punkowa charyzmatyczna wokalistka zespołów Bikini Kill i Le Tigre, która zyskała międzynarodową sławę jako zagorzała feministka i autorka tekstów emancypunkowych piosenek. W latach 90. ubiegłego wieku była silnie powiązana z feministycznym ruchem kobiecym o nazwie Riot Grrrl, związanym mocno ze sceną punkową i grunge’ową. Nazwa ruchu oznaczała nowe pokolenie dziewczyn, a potrójna litera r w wyrazie „grrrl” pochodzącym od angielskiego słowa girl, wyrażała ich gniew na zdominowany przez mężczyzn świat. Kathleen Hanna, podobnie jak inne kobiety z Riot Grrrl, chciała doprowadzić do kobiecej rewolucji. W latach 90. była wokalistką i frontmenką w skrajnie feministycznym emancypunkowym zespole Bikini Kill. W 2000 roku związała się z kolei z amerykańską grupą riot grrl/electro-punk/new wave o nazwie Le Tigre, znaną z feministycznych tekstów na temat pozycji kobiet w społeczeństwie i zaangażowaną w walkę z rasizmem oraz o prawa homoseksualistów. W 1998 roku wydała solowy album pod pseudonimem Julie Ruin, a od 2010 roku pracuje nad projektem o takiej samej nazwie.

Film śledzi życie i karierę Kathleen Hanny, począwszy od jej trudnego dzieciństwa i okresu dojrzewania, poprzez jej pierwsze kroki w poezji, zaangażowanie w skrajny ruch feministyczny, punkową muzykę, jej związek z Curtem Cobainem, solową karierę jako Julie Ruin, działalność feministyczną, małżeństwo z członkiem Beastie Boys Adamem Horovitzem, a wreszcie dramatyczną walkę z boreliozą, którą zdiagnozowano u niej w 2010 roku. Dzięki wykorzystaniu bogatego materiału archiwalnego, zdjęć i nagrań z prywatnego i zawodowego życia Kathleen Hanny, jak również wywiadów z jej współpracownikami, których artystka wybrała samodzielnie, dbając, aby było wśród nich jak najmniej mężczyzn, mamy szansę obejrzeć wnikliwy portret aktywnej artystki-feministki, mocno zaangażowanej w działalność na rzecz kobiet.

reż. Sini Anderson
występują: Alice Lowe, Kenneth Hadley, Steve Oram
muzyczny, biograficzny, dokumentalny / USA / 2013
1h 21min
język: angielski
napisy: polskie
trailer: https://bit.ly/2IlOqwv
Wirydarz CK
bilety: 8 zł


GDZIE:
Wirydarz Centrum Kultury w Lublinie
ul. Peowiaków 12, Lublin
(w razie deszczu Kino CK)Bilety do nabycia online oraz w kasie Centrum Kultury w Lublinie lub telefonicznie (możliwe rezerwacje). Kasa czynna: pon. - pt. w godz. 10.00-19.00 oraz na godzinę przed wydarzeniem, tel. 81 466 61 40.

Kinobanda to kino wywrotowe, filmy dzikie i z charakterem.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej