Going. | Tango Polaco - Blue Note Poznań

W ramach projektu „Tango Polaco” powstały nowe interpretacje najwybitniejszych utworów wywodzących się z ponad stuletniej tradycji polskiego tanga! Nowe aranżacje łączą elementy jazzu, muzyki elektronicznej i tradycyjnego brzmienia tanga.

Magdalena Lechowska – polska wokalistka o latynoskiej duszy, urodziła się w Krakowie, a wychowała w Kolumbii. W swojej twórczości zawsze próbuje łączyć dwa światy: południowoamerykański i polski.

10 lat temu, 30 września 2009 roku tango taniec i muzyka – zostało umieszczone na liście światowego niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Polski wkład w rozwój tego gatunku muzycznego pozostaje w większości mało znany i niedoceniony, czego najdobitniejszym przykładem jest utwór J. Petersburskiego z 1929 r. „Tango Milonga”, które powszechnie uważane jest za tango argentyńskie! Główną ideą zadania jest popularyzacja polskich tang za granicą oraz przybliżenie naszej rodzimej twórczości publiczności hiszpańskojęzycznej. Unikalność projektu polega również na tym, że Magdalena przetłumaczyła na język hiszpański wybrane polskie tanga. Dzięki nowym aranżom polskie tango znajdzie się w głównym nurcie tej stylistyki muzycznej a najpiękniejsze polskie teksty będą zrozumiałe dla licznej publiczności hiszpańskojęzycznej!

Do projektu Magdalena zaprosiła wybitnych instrumentalistów:

Stanisław Słowiński – skrzypek, aranżer, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista. Finalista konkursu o tytuł Nowej Nadziei Jazzu w ramach Novum Jazz Festiwal (2014). Laureat Nagrody Publiczności na I Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Skrzypcowym im. Zbigniewa Seiferta. W styczniu 2015 r. został uhonorowany Stypendium Twórczym Miasta Krakowa. W 2016 r. wraz z swoim zespołem wygrał konkurs Jazz Juniors oraz pojawiła się jego płyta „Landscapes too easy to explain”.

Wiesław Ochwat – akordeonista, student trzeciego roku studiów doktoranckich na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz uczestnikdrugiego roku „Italian Accordion Accademy” –zaawansowanego pedagogicznie oraz wykonawczo projektu dedykowanego sztuce akordeonowej, prowadzonego przez wybitnego akordeonistę i pedagoga Claudio Jacomucci’ego w Urbino we Włoszech.

Podkłady elektroniczne zostały spreparowane przez Ignacego Matuszewskiego – absolwenta Akademii Muzycznej w Krakowie. Jego pasją od zawsze były instrumenty elektroniczne oraz produkcja muzyczna – jest kolekcjonerem syntezatorów oraz realizatorem studyjnym. Obecnie klawiszowiec i pianista w zespołach takich jak: Stela Squat, Krakow Reggae Band, Między Udami, Kino Zremiksowane. Jego autorski projekt Romantic Fellas zdobył Grand Prix na Festiwalu Młodych talentów 2016 w Szczecinie. Pierwszy rok swego istnienia Romantic Fellas zakończyło na podium najlepiej zapowiadającego się polskiego zespołu na rok 2017 według Brand New Anthem.

DJ El Monje (Michał Kaczmarek) – założyciel Casa Buena i Teatru Tanga. To tancerz i DJ z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat i animator tanga w Wielkopolsce. Organizator trzech największych eventów w Poznaniu: Festiwal Ocho Pasos, Maraton La Endorfina oraz encuentro La Mirada. Michał uczy dwóch stylów tanga: de salón oraz milonguero, w oparciu o autorską metodę przekazywania techniki i muzykalności.

Magdalena Lechowska – wokal, Stanisław Słowiński – skrzypce, Wiesław Ochwat – akordeon, Ignacy Matuszkiewicz – podkłady elektroniczne

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej