Going. | Bulwar[t] Sztuki - Nowohuckie spotkania z astronomią - Teatr Łaźnia Nowa

Bulwar[t] Sztuki - Nowohuckie spotkania z astronomią

21:00 | Poniedziałek, 12 sierpnia 2019

Teatr Łaźnia Nowa

Spotkanie

Free

Free

Na tegorocznym Bulwar[t]cie Sztuki spojrzymy w niebo. Bo czym są wakacje bez wpatrywania się w gwiazdy? Podczas czterech spotkań z pracownikami Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego nauczymy się patrzeć w niebo – tym razem nie tylko w romantycznym uniesieniu, ale też ze zrozumieniem! Zapraszamy na warsztaty, podczas których poznamy tajniki nieba i techniki obserwacji gwiazd i planet. Zajęcia dla wszystkich tych, którym niestraszny Układ Słoneczny.

Rozkład jazdy:
2.07 WTOREK 17:00 | Teleskopy i techniki obserwacyjne
16.07 WTOREK 17:00 | Księżyce Ziemi
30.07 WTOREK 17:00 | Układ Słoneczny i jego planety
12.08 PONIEDZIAŁEK 21:00 | Kamienie z nieba

Na WARSZTATY ASTRONOMICZNE obowiązują zapisy: bulwart@laznianowa.pl.
Na terminy: 2.07, 16.07, 30.07 – zapisy od 25.06.2019
Na termin: 12.08 – zapisy od 25.07.2019.
Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.


2.07 WTOREK 17:00 - TELESKOPY I TECHNIKI OBSERWACYJNE
Za pomocą jakich przyrządów obserwować niebo? Podczas warsztatów poznamy różne rodzaje teleskopów astronomicznych i dowiemy się, czym się od siebie różnią. Zapoznamy się z przykładowymi teleskopami optycznymi, z których korzystają astronomowie. Spojrzymy na widmo z użyciem minispektroskopu.

PROWADZĄCY: Tomasz Kundera


16.07 WTOREK 17:00 - KSIĘŻYCE ZIEMI
Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Księżycu. Zapoznamy się z jego topografią i porozmawiamy o jego aktywności na niebie. Czym są nomogramy i jak się je obsługuje? Nauczymy się wyznaczać fazy Księżyca i używać obrotowych map nieba, które ułatwiają rozpoznawanie aktualnie widocznych gwiazd i gwiazdozbiorów.

PROWADZĄCA: Elżbieta Kuligowska


30.07 WTOREK 17:00 - UKŁAD SŁONECZNY I JEGO PLANETY
Porozmawiamy o Układzie Słonecznym i jego planetach, ale też o odległych układach planetarnych. Czy istnieją inne planety niż Ziemia, na których mógłby zamieszkać człowiek? Jeśli tak – jak do nich dotrzeć? Przy pomocy owoców i kartonu zbudujemy modele Układu Słonecznego, które zaprezentują kosmiczne skale wielkości i odległości między planetami.

PROWADZĄCY: Sebastian Kurowski


12.08 PONIEDZIAŁEK 21:00 - KAMIENIE Z NIEBA
Na sierpniowym niebie można się spodziewać roju Perseid – a my powiemy Wam, jak się z nimi obchodzić. Porozmawiamy o drobnych ciałach Układu Słonecznego i dowiemy się, jak zaplanować i prowadzić obserwacje. Jeśli pogoda pozwoli – poszukamy planet przez teleskopy. Wykorzystamy obrotowe mapy nieba i programy komputerowe. Spotkamy się też oko w oko z meteorytem ze zbiorów OA UJ.

PROWADZĄCY: Sebastian Kurowski

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej