Going. | Białystok Pamięta: Yiddish Tango - Forum

Białystok Pamięta: Yiddish Tango

18:00 | Piątek, 16 sierpnia 2019

Forum

Koncert

Free

Free

Zapraszamy na koncert z okazji 76. rocznica powstania w getcie białostockim Białystok Pamięta:

Olga Avigail i Tango Attack: Yiddish Tango

16 sierpnia, godz. 18:00
klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Polskie tango przedwojenne było owocem splotu pierwiastków słowiańskich i żydowskich, z nieustanną inspiracją tangiem argentyńskim w tle. Stolicą tanga była Warszawa z jej kawiarniami, kabaretami, rewiami. Autorami zaś byli w znakomitej większości twórcy żydowskiego pochodzenia. Teksty pisali J.Tuwim, A.Włast, W.Szlengel,muzykę zaś H.Wars, bracia Gold, J.Petersburski. To oni w dużej mierze ukształtowali oblicze nowoczesnej polskiej kultury rozrywkowej. Dzięki nim również, istniała ciągła kulturowa wymiana między obiegiem polskim i jidiszowym.

Po wybuchu wojny wielu z nich znalazło się po drugiej stronie muru – w zamkniętej dzielnicy żydowskiej. To polsko-żydowskie tango siłą “rozdzielono” jak kochanków, niegdyś nierozłącznych. Tango pełniło podwójną rolę podczas Holocaustu. Z jednej strony było narzuconym przez Nazistów elementem repertuaru obozowych kapel, często grywanym w czasie egzekucji., Z drugiej strony w gettach i obozach pisano nowe tanga, które wyrażały bolesne doświadczenia ich autorów. W obu przypadkach tango stało się świadkiem wszechobecnej śmierci i niosło o niej opowieść.

Na koncercie pojawią się tanga w jidisz, po polsku i hebrajsku. Nie zabraknie słynnej “Rebeki” urodzonego w Białymstoku kompozytora Z. Białostockiego, który zginął w warszawskim getcie, tang przedwojennych, tang getta, a także klasycznych tang argentyńskich.

Skład zespołu:
Olga Avigail – wokal
Hadrian Tabęcki – pianino
Piotr Malicki – gitara
Grzegorz Bożewicz – bandoneon

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej