Going. | Hasior | wernisaż - Muzeum w Gliwicach

Zapraszamy do Muzeum w Gliwicach na otwarcie dwóch wystaw prezentujących dorobek jednego z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych – Władysława Hasiora: "Hasior" w Willi Caro i "Wybór. Z Notatników Fotograficznych Władysława Hasiora" w Czytelni Sztuki.

http://muzeum.gliwice.pl/pl/wydarzenia/wladyslaw-hasior-mitolog-wspolczesnosci

Na wystawie w Muzeum w Gliwicach chcemy w sposób przekrojowy ukazać twórczość Władysława Hasiora, prezentując najbardziej znane prace artysty, w tym te odnoszące się do doświadczenia wojny, cierpienia i przemijania, a także przybliżyć jego dorobek jako fotografa. Wystawy zostały przygotowane we współpracy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem, które posiada największą kolekcję prac artysty oraz jest opiekunem jego spuścizny. Na ekspozycjach będzie można zobaczyć zarówno wczesne prace Hasiora (kolaże, szkice akademickie i ceramiki), jak i asamblaże, archiwalia związane z życiem artysty czy fotografie z cyklów realizowanych w ramach fotograficznych „notatek”. Jak mówił Władysław Hasior: „Bo tu chodzi o ruch wyobraźni, o ścieranie się poglądów – sam eksponat nie musi być arcydziełem – wystarczy, że jest skuteczną płaszczyzną do ćwiczenia wspólnoty wyobraźni”.

Kuratorami wystaw są:
Julita Dembowska (Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem) oraz Wojciech Nowicki.

Władysław Hasior (1928–1999) – rzeźbiarz, scenograf, malarz, pedagog. Jeden z najwybitniejszych i najbardziej charakterystycznych polskich twórców współczesnych. Prowokujący indywidualista, nazywany „najzdolniejszym uczniem Rauschenberga i Warhola” – polski prekursor pop-artu i asamblażu. Jego twórczość ma charakter sztuki totalnej, łączącej różne gatunki i formy. W realizacjach plenerowych wykorzystywał znaczenie żywiołów oraz kontekst przestrzeni. Prace Hasiora, nadające zwykłym przedmiotom, odpadom znaczenie symboliczne, stanowią formę uniwersalnego dialogu z historycznymi mitami i codziennością, ale także przeżywania doświadczenia polskości. Do jego najsłynniejszych realizacji należą m.in.: „Niobe”, „Golgota”, „Czarny krajobraz I – Dzieciom Zamojszczyzny”, „Wyszywanie charakteru”, cykl „Sztandary”, „Ratownikom górskim w Zakopanem”, „Poległym o utrwalenie władzy ludowej na Podhalu” (lub „Organy”), „Płomienne ptaki w Koszalinie”.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej