Going. | Na rozdrożu… –  otwarcie wystawy - Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Na rozdrożu… – otwarcie wystawy

17:00 | Środa, 14 sierpnia 2019

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Sztuka

Free

Free

Na rozdrożu… Życie codzienne Górnoślązaków w okresie powstań śląskich i plebiscytu

W 2019 roku mija sto lat od wybuchu pierwszego powstania śląskiego. Muzeum Górnośląskie, włączając się w obchody tego czasu, proponuje szczególną wystawę. Jej zamysłem jest ukazanie życia codziennego Górnoślązaków na tle trzech powstań śląskich i okresu kampanii plebiscytowej.

Na ekspozycji zostaną zaprezentowane plakaty i afisze z tego czasu – instrumenty, zarówno polskiej, jak i niemieckiej walki plebiscytowej. Pozwoli to też przyjrzeć się naturze ówczesnej komunikacji społecznej i zilustrować spektrum dyskusji publicznej, nastrojów i wątków patriotycznych. Wszystkie odnowione i poddane konserwacji plakaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego. Ich uzupełnieniem są, inne eksponaty Muzeum Górnośląskiego, takie jak: odznaczenia, odznaki, sztandary, ulotki, broszury propagandowe, znaczki plebiscytowe, monety czy dokumenty osobiste oraz inne dokumenty i fotografie. Wszystko to obrazuje polską i niemiecką walkę plebiscytową o Górny Śląsk, a także tytułową codzienność Górnoślązaków w tym czasie.

Wystawa opowie trudną i skomplikowaną historię Górnego Śląska z lat 1919–1921. Historię, która do dziś jest przedmiotem ożywionej debaty na tym terenie. Dlatego okres ten zostanie pokazany z obu perspektyw: polskiej i niemieckiej. Wersje te będą się wzajemnie uzupełniać i dawać zarazem obiektywny obraz tamtego czasu. Sama wystawa zaś, mamy nadzieję, pobudzi wyobraźnię i w efekcie refleksję nad wydarzeniami na Górnym Śląsku w tamtych latach. To przyczyni się niewątpliwie do pogłębienia wiedzy o historii powstań śląskich i plebiscytu. Ekspozycji będą towarzyszyć program edukacyjny (warsztaty, prelekcje, wykłady) oraz katalog.

Wystawa wpisuje się w ustanowione przez Województwo Śląskie obchody powstań śląskich. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

miejsce: Muzeum Górnośląskie, ul. W. Korfantego 34

czas trwania: 14 sierpnia–31 października 2019
miejsce: ul. W. Korfantego 34
kurator: dr Przemysław Jagieła

patronat medialny: Wyborcza.pl Katowice, Radio Piekary, TVP3 Katowice, TVP Historia - Oficjalna strona

więcej informacji: http://bit.ly/2Jqf1rG

Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej