Going. | Ścieżkami Mistrza Bharaty - wernisaż wystawy fotografii - Muzeum Azji i Pacyfiku

Ścieżkami Mistrza Bharaty - wernisaż wystawy fotografii

18:00 | Czwartek, 25 lipca 2019

Muzeum Azji i Pacyfiku

Sztuka

Free

Free

W czwartej, 25 lipca, o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Elżbiety Dziuk i Krzysztofa Ranika "Ścieżkami Mistrza Bharaty".

Bharata – staroindyjski mędrzec, który dokonał kompilacji antycznej wiedzy indyjskiej na temat sztuki teatru, a szerzej indyjskich sztuk performatywnych. Stało się to zapewne około III wieku po Chrystusie. Owa swoista encyklopedia dawnego teatru Indusów nosi nazwę „Natjaśastra”. Właśnie ścieżkami wytyczonymi przez Bharatę chcemy poprowadzić Państwa po fascynującej i ciągle jeszcze tajemniczej rzeczywistości indyjskich sztuk performatywnych. Tych najantyczniejszych i tych bardziej współczesnych.

Z bogatej palety sztuki tradycyjnych indyjskich widowisk wybraliśmy jedynie kilka. Część tych tradycji to widowiska ściśle teatralne, część to widowiska o charakterze obrzędowym i rytualnym.

W Indiach południowych fotografowaliśmy sztuki widowiskowe w stanie Kerala, który uważany jest za rezerwuar hinduskich tradycji teatralnych i obrzędowych. W Indiach północnych, w Himalajach Ladakhu – widowiska kręgu buddyjskiego. Zdjęcia wykonywane były przez wiele lat – najstarsze z nich pochodzą z początku lat osiemdziesiątych, najnowsze to początek lat dwutysięcznych.

W trakcie wernisażu – premierowy pokaz filmu „Święty pył”.

kuratorka: Nadia Wysokińska

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej