Going. | Piotr Wyleżoł International Trio/Summer Jazz Festival Kraków - Harris Piano Jazz Bar

Piotr Wyleżoł International Trio/Summer Jazz Festival Kraków

21:30 | Piątek, 19 lipca 2019

Harris Piano Jazz Bar

Koncert

40 zł

40 zł

Piotr Wyleżoł International Trio:
Piotr Wyleżoł – fortepian
Tomas Baros (CZ) – kontrabas
David Hodek (Hun/SK) – perkusja

Piotr Wyleżoł – pianista, kompozytor.
“Jeden z najbardziej niezwykłych talentów pianistyki europejskiej” (Emrys Baird, londyński miesięcznik Blues&Soul tuż po koncercie Piotra Wyleżoła na London Jazz Festival 2014).

Okrzyknięty cudownym dzieckiem, kiedy w wieku 10 I 11 lat grał koncerty fortepianowe Haydna i Beethovena z orkiestrą filharmonii w Rybniku.
Od lat uznawany jest za jednego z czołowych polskich pianistów jazzowych. Swoim ostatnim, entuzjastycznie przyjętym albumem "Human Things" który ukazał się w słynnej serii wydawniczej Polish Jazz, Piotr Wyleżoł wpisuje się w panteon najwybitniejszych polskich jazzmanów w historii.
Album "Human Things" recenzuje m.in. Tomasz Szachowski w "Jazz Forum". Oto jego konkluzja:
"Czy Human Things Piotra Wyleżoła nawiązuje do szczytowych, historycznych osiągnięć serii, w tym nagrań Komedy, Trzaskowskiego, Stańki czy Namysłowskiego? Od razu odpowiem – zdecydowanie tak! Jest całością koncepcyjną, zrealizowaną od początku do końca, z wykorzystaniem potencjału całego zespołu, z wyjątkową dbałością o detale. […] Piotr Wyleżoł jako pianista wart jest jak najlepszej oceny, ale na płycie Human Things jest przede wszystkim autorem idei, którą udało się zrealizować z tak imponującym rezultatem".
Piotr Wyleżoł prowadzi autorskie Trio od początku swojej kariery muzycznej, czyli już od przeszło 20 lat. To obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów na polskiej scenie jazzowej. Wśród wielu autorskich albumów Piotra Wyleżoła 3 zostały nagrane w trio, a ostatnia „Children’s Episodes“, wydana została w renomowanej hiszpańskiej wytwórni Fresh Sound, w serii New Talent, w której można znaleźć takie nazwiska, jak Brad Mehldau, Kurt Rosenwinkel czy Chris Cheek. Piotr Wyleżoł jest pierwszym Polakiem, który dostał się do tego zaszczytnego grona. Wspomniany album został nominowany do nagrody Fryderyk w kategorii Najlepszy Album Jazzowy Roku. Jednakże już po pierwszej, debiutanckiej płycie „Yearning“ wydanej w Polsce i Japonii, nagranej jeszcze podczas studiów na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, krytycy nie szczędzili ciepłych słów:
„To jeden z najciekawszych debiutanckich albumów. Trio złożone z młodych polskich muzyków zbudowało nastrój godny największych osiągnięć w swym gatunku” (European Jazz Magazine „Jazz Forum”).
”..czapki z głów“ – zatytułował swój artykuł jeden z niemieckich dzienników relacjonując występ promujący pierwszy album tria Piotra Wyleżoła w Dusseldorfie.
Jak sam mówi Piotr Wyleżoł:
„Trio to przestrzeń w której od lat z zamiłowaniem realiuję swoje muzyczne EGO jako pianista, kompozytor, improwizator i kreator muzycznych nastrojów. Jest składem dającym najwięcej wolności w budowaniu formy i muzycznego dialogu“
Nowy, międzynarodowy skład Trio to efekt ciągłego poszukiwania, dążenia do znalezienia nowych dróg i sposobów wyrażania się przez muzykę. Współtworzą je wybitni muzycy:
- basista Tomas Baros, wybitny i rozchwytywany czeski kontrabasista mieszkający na stałe w Pradze, współpracujący z wieloma wybitnymi artystami z Europy i USA (m.in. Benny Golson, Arturo Sandoval, Hary Sokal i wielu innych)
- David Hodek, fenomenalny, zjawiskowy 21-letni perkusista przemieszczający się pomiędzy Budapesztem a Los Angeles, który niedawno został zaproszony na urodzinowy koncert przez samego Quincy Jonesa!!
Program koncertu będzie zawierał zupełnie nowe, premierowe utwory napisane specjalnie z myślą o muzykach wchodzących w skład Tria. Z pewnością stylistycznie trudno jednoznacznie je zakwalifikować. Raczej można oczekiwać istnej żonglerki stylów.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej