Going. | Muzyczne ingerencje - Początki kina - Centrum Kultury

Muzyczne ingerencje - Początki kina

21:00 | Niedziela, 28 lipca 2019
Centrum Kultury

Inne

Free

Free

MUZYCZNE INGERENCJE - POCZĄTKI KINA
28.07.2019
godz. 21:00
wstęp wolny
Wirydarz CK

To już trzeci sezon przygód z muzyką graną na żywo do kina niemego przez Czułą Obserwację, grupę muzyków uwielbiającą wyrazistość psychologiczną i kapryśność duszy. Ekipa stosuje metodę obserwacji uczestniczącej, podkreślając swoimi kompozycjami i improwizacjami niesamowitość, kosmiczny dystans i wszechobecne szydercze hiperbole znaczeniowe. Trzon zespołu to Agu Gurczyńska - bliźnięta z księżyca oraz wodniki z Tatvamasi – Łukasz Downar i Krzysztof Redas. Zawsze pojawiają się barwni goście. Merytorycznym słowem i prowadzeniem dyskusji zajmuje się Krystian Drozd (Benshi, Lubelski Festiwal Filmowy), cykl pokazów organizowany jest we współpracy z Kinoteatrem Projekt.
Tym razem, na początek nowego cyklu prześledzimy absolutne początki kina w wersji wzbogaconej muzyką i przeplatanej słowem wnikliwego i ciekawego objaśnienia.
„Choć pierwsze „ruchome obrazki” pojawiły się już w latach '70 ubiegłego wieku, to za początek kina uznaje się dzień 28 grudnia 1895 roku, kiedy w Salonie Indyjskim w Paryżu bracia Lumiere zaprezentowali zestaw kilku filmów zarejestrowanych ich własnym wynalazkiem zwanym kinematografem. Był to pierwszy publiczny pokaz, podczas którego publiczność wspólnie oglądała i reagowała na to co dzieje się na dużym ekranie. Wkrótce potem różni twórcy szukali własnego sposobu na pomysłowe wykorzystanie kamery filmowej. Wśród nich byli: Georges Melies, George Albert Smith czy Edwin S. Porter. To dzięki nim kino, które jeszcze w tamtych czasach było uważane za jarmarczną rozrywkę, zaczęło szukać własnego języka.” K. Drozd

Wstęp oraz prowadzenie dyskusji – Krystian Drozd (Benshi, Lubelski Festiwal Filmowy)
Cykl pokazów organizowany jest we współpracy z Kinoteatrem Projekt.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej