Going. | „Z wnętrza” | intymny dziennik Beksińskich na Nowych Horyzontach - DCF

„Z wnętrza” | intymny dziennik Beksińskich na Nowych Horyzontach

19:15 | Piątek, 26 lipca 2019
DCF

Film

20 zł

20 zł

Podczas tegorocznej edycji festiwalu Nowe Horyzonty zapraszamy na uroczystą premierę filmu „Z wnętrza”. Ten intymny portret rodziny Zdzisława Beksińskiego w całości składa się z materiałów zrealizowanych przez samego mistrza i jego najbliższych. Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny jest koproducentem filmu.

O FILMIE:

Zdzisław Beksiński (1929-2005), to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy XX wieku. Jego surrealistyczne, wizyjne malarstwo, po dziś dzień budzi szerokie zainteresowanie wśród odbiorców i pozostaje inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. W latach 1987-1997 Beksiński dokumentował kamerą video życie rodzinne, a także proces powstawania swoich obrazów.

„Z wnętrza” w całości składa się z materiałów zrealizowanych przez samego mistrza i jego najbliższych. Ten unikatowy intymny dziennik, jest zarazem kroniką przemian społecznych w Polsce, upadku komunizmu i pierwszych lat demokracji.

Twórcy filmu – Cezary Grzesiuk, Tomasz Szwan i Krystian Kamiński, starają się pozostać obiektywnymi kronikarzami około 300 godzin materiału video, jaki pozostawili po sobie Beksińscy. Obraz ten jest swoistą ostatnią pracą mistrza, ostatnią próbą zmierzenia się z nieubłaganie upływającym czasem.

„Poznajemy tu życie prywatne Beksińskich z pierwszej ręki. Kręcili wszyscy troje i robili to intuicyjnie, bezkompromisowo, również w chwilach, które raczej wypadałoby zachować dla siebie, nie zaś dla potomnych. Śmierć nestorki rodu, burzliwe i momentami rozpaczliwe negocjacje z marszandem Piotrem Dmochowskim czy rodzinne niesnaski. Kamera nie przeszkadzała Beksińskim w najtrudniejszych nawet chwilach.” / Karol Owczarek

O FESTIWALU:

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty powstał w 2001 roku jako miejsce służące prezentacji odważnego kina artystycznego, szukającego nowych form wyrazu, wykraczającego daleko poza granice konwencjonalnego filmu. To festiwal wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem. Tegoroczna edycja odbędzie się jak zawsze we Wrocławiu w dniach 25 lipca – 4 sierpnia.

WSTĘP:

Premiera „Z wnętrza” odbędzie się 26 lipca o godz. 19:15 w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Film w ramach festiwalu będzie pokazywany także 28 lipca o 19.15 i 2 sierpnia o 22.15.

Start sprzedaży biletów: 17 lipca, godz. 12:00.

Więcej informacji i bilety: bit.ly/2YTElwN

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej