Going. | Koncert re:tradycja - Jarmark Jagielloński w Lublinie

Wyjątkowa produkcja Warsztatów Kultury przygotowana na tegoroczny Jarmark Jagielloński w Lublinie. „re:tradycja” to spotkanie niezwykłych artystów i osobowości na jednej scenie w repertuarze muzyki tradycyjnej. Do udziału w koncercie zaprosiliśmy znanych twórców z polskiej sceny muzycznej i mistrzów śpiewu i muzyki tradycyjnej. Projekt re:tradycja daje jednak inny wymiar spotkania zaproszonych artystów, twórców muzyki tradycyjnej, tej źródłowej, nie będącej interpretacją „na ludowo”. W koncercie wezmą udział: Adam Bałdych (skrzypce) & Krzysztof Dys (fortepian) z kapelą Jana Kmity, Katarzyna Groniec i Zespół Śpiewaczy z Dobrowody (muzyka z Podlasia), Dorota Miśkiewicz i Henryk Miśkiewicz z Janiną Pydo w towarzystwie kapeli Butryn/Pikula/Deptuła, Brodka z Barbarą Biegun i kapelą Ficek/Blachura.

16.08 | 19.30-21.30 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Adam Bałdych i Krzysztof Dys to fenomenalni jazzmani, którzy koncertują na całym świecie. W duecie, który tworzą, nieograniczone możliwości artystyczne są fundamentem do improwizacji i poszukiwań nowych współbrzmień. Muzycy potrafią intuicyjnie przemierzyć niesamowite rejony muzyczne. Tym razem odbędą wyprawę w stronę muzyki tradycyjnej i wystąpią wspólnie z Kapelą Jana Kmity, wybitnego skrzypka wykonującego niezwykle melodyjną muzykę kajocką.

Katarzyna Groniec to wyjątkowa wokalistka i osobowość polskiej sceny. Jej występy to przejmujące spektakle, a widzowie od początku czują realistyczność wszystkich historii. Podczas koncertu re:tradycja artystka zmierzy się z repertuarem z Podlasia, w świat którego wprowadzi ją Zespół Śpiewaczy z Dobrowody. Pieśni, wykonywane przez grupę są unikatowe zarówno pod względem melodyki, jak i treści. Są to pieśni obrzędowe cyklu rocznego oraz obrzędowe rodzinne.

Brodka to artystka po której spodziewać się można właściwie wszystkiego – zniewalających refrenami piosenek, rytmów klubowych i alternatywnych poszukiwań. Tym razem sprawdzi się w repertuarze muzyki tradycyjnej. Podczas koncertu re:tradycja Brodka wystąpi z Barbarą Biegun i Kapelą Ficka i Blachury. Barbara Biegun pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach muzycznych. Wykonuje repertuar, którego nauczyła się w młodości od ojca i dziadka. Kapela Ficka i Blachury podejmuje liczne działania kultywujące tradycje muzyczne w Beskidzie Żywieckim. Marcin Blachura i Przemysław Ficek są też cenionymi budowniczymi instrumentów ludowych.

Dorota Miśkiewicz znana jest przede wszystkim za sprawą dokonań wokalnych. Zakotwiczona w jazzie, wielokrotnie wypływała na szerokie wody eksperymentów – zarówno te bardziej egzotyczne, jak i bliższe polskim brzegom.
Henryk Miśkiewicz to ceniony saksofonista, klarnecista, kompozytor, aranżer. Jego charakterystyczne brzmienie saksofonu można usłyszeć na wielu płytach gwiazd polskiej piosenki, ścieżkach muzyki filmowej oraz nagraniach telewizyjnych i teatralnych. Podczas koncertu re:tradycja Henryk i Dorota Miśkiewicz wystąpią z Kapelą Butryn/Pikula/Deptuła i Janiną Pydo – śpiewaczką z Zastawia koło Goraja w województwie lubelskim. Pani Janinie śpiew towarzyszy każdego dnia. Wykonuje pieśni religijne, weselne, kołysanki, pieśni liryczne i dziadowskie.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej