Going. | Tomek Tomkowiak "Po drugiej stronie raju" - Młyńska12 Centrum Konferencyjne

Tomek Tomkowiak "Po drugiej stronie raju"

20:00 | Czwartek, 12 września 2019

Młyńska12 Centrum Konferencyjne

Sztuka

Free

Free

Wrzesień na dziedzińcu Młyńska12 rozpoczynamy w wyjątkowy sposób. To będzie absolutna premiera, nigdzie nie prezentowane wcześniej w całości prace Tomka Tomkowiaka, za które artysta otrzymał nagrodę VIVA! PHOTO AWARDS 2018 w kategorii reportaż oraz kilka innych zdjęć, które powstały podczas licznych wypraw artysty na Zanzibar. Zapraszamy w kolejną podróż z Tomek Tomkowiak Photography na drugą stronę raju ...

WERNISAŻ: 12.09.2019, g. 20.00
Wystawa potrwa do końca listopada.

"Gdy po raz pierwszy stanąłem na nabrzeżu portowej dzielnicy Stone Town, nie mogłem przewidzieć, że z każdym krokiem bardziej będę wrastał w tkankę wyspy. Miałem przecież, jak pospolity zjadacz fabuł życiowych, zrobić sobie chillout od rzeczywistości, skorzystać z podróżniczej trampoliny i wybić się z rytmu codziennych zajęć. Duża, czerwona torba i aparat w ręku to wszystko co miałem. „Welcome in Paradise” krzyczeli łowcy nielicznych wtedy jeszcze turystów, szukając możliwości łatwego zarobku. Miałem przejść przez portowy tłum ścieżką osoby „spoza”, osoby tymczasowej i transcendentnej, która przyjeżdża tylko na chwilę, zbierze wrażenia, udokumentuje je na kliszy aparatu i wywiezie jak trofea do swojego domu oddalonego tysiące kilometrów od koralowej wyspy. Miałem opowiedzieć za pomocą aparatu historię kolorowego, pachnącego goździkami raju. I o takim Zanzibarze opowiadałem latami, choć z każdym rokiem rósł mój niedosyt. Wiedziałem bowiem, że każdy raj musi mieć swój anty-raj. Że gdy jest światło, musi być mrok, dobro nie istnieje bez zła….a każda historia może być prawdziwa, nawet, jeśli o tej samej rzeczy opowiada się w zupełnie inny sposób. Co by było, gdybym tamtego dnia, piętnaście lat wcześniej poszedł z portu w drugą stronę? Zamiast w prawo skręcił w lewo? Zamiast trafić na piękny, rozświetlony światłem naftowych latarni Forodhani Garden, gdzie o zachodzie słońca chłopcy skaczą w przypływ oceanu, straganiarze częstują owocami morza, gdzie regularnie odbywa się targ próżności, mężczyźni stroszą piórka, a kobiety w kolorowych kangach zerkają na nich zalotnie? No więc, jakie oblicze raju zobaczyłbym skręcając w lewo, zamiast w prawo? I jaką historię bym opowiedział? Po latach zmieniło się niemal wszystko. Do miejsc, do których kiedyś dojechać można było tylko samochodem terenowym poświęcając pół dnia na podróż, dziś dojeżdża się w 45 minut po gładkim jak lustro stojącej wody asfalcie. Kąpiące się jak dzieci w oceanie indyjskim dhow rywalizują z plastikowymi, motorowymi łódkami, kolorowe dala-dala zjeżdżają na pobocze historii zastępowane chińskimi, klimatyzowanymi mikrobusami. Plażowe bary rasta wchłonęły hotele all inclusive. To też druga strona raju. Więc może tych stron jest jeszcze więcej?
Cofnąłem się do przystani promowej i skręciłem w… lewo. I opowiedziałem historię równie prawdziwą o Zanzibarze, jak tą, którą zamknąłem w albumie z 2010 roku. Już nie kolorową, już nie chilloutową, ale równie prawdziwą. Raj ma po prostu różne oblicza."
Tomek Tomkowiak

Patronat medialny:
VIVA
Poznański prestiż

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej