Going. | DzzZa/przyszłość boli tylko raz, premiera spektaklu - Art_Inkubator

DzzZa/przyszłość boli tylko raz, premiera spektaklu

19:00 | Środa, 11 września 2019

Art_Inkubator

Teatr

Free

Free

Żyjemy w świecie pozornej wrażliwości i powierzchownego humanizmu. Wzruszamy się internetowymi obrazkami, jednocześnie bezrefleksyjnie konsumując efekty czyjejś niewolniczej pracy. Czy umierająca z zimna dziewczynka z zapałkami jest w stanie zwrócić naszą uwagę na możliwą katastrofę? W swoim spektaklu DzzZa/przyszłość boli tylko raz Mariusz Zaniewski przygląda się zagrożeniom współczesności, bohaterami swojego tekstu czyniąc dzieci. Premiera we wrześniu na Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

– XXI wiek jeszcze się nie rozpoczął żyjemy mentalnością wieku XX, wierząc w siłę konsumpcji, energię kopalnych paliw, praktyczność plastikowych opakowań, archaiczny model edukacji i zatrudnienia – mówi Mariusz Zaniewski. – Czy przygotowujemy świat dla naszych dzieci, czy liczymy, że to dopiero one zmienią ludzkości kurs ku katastrofie? – pyta reżyser.

W spektaklu DzzZa/przyszłość boli tylko raz grupa dziecięcych bohaterów spróbuje wziąć sprawy w swoje ręce. Dziewczynka z zapałkami, syn bogacza i chłopiec z pakistańskiej fabryki dywanów we wspólnej misji, mimo dzielących ich różnic, wynikających z rasy, wyznania, urodzenia, sytuacji ekonomicznej. Czy uda im się rozpoznać zagrożenia i zapobiec im?

– Proszę się nie obawiać, to nie będzie spektakl edukacyjny – zapewnia Zaniewski. – Figury bohaterów to tylko pretekst do rozmowy o naszym uwikłaniu w system, w którym krzywdzimy siebie nawzajem, gdzie jedni cynicznie korzystają z owoców wyzysku, natomiast inni ratują się odwracając wzrok – dodaje.

W obsadzie: Dawid Ptak, Jan Romanowski, Łukasz Schmidt, Maciej Hązła, Malina Goehs. Choreografię opracowuje Krystyna Szydłowska, scenografię – Marta Śniosek-Masacz, a za muzykę odpowiedzialny jest Piotr Łukaszewski.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej