Going. | Bycie sobą i rozumienie innych w konflikcie - Przystań Lipowa 15

Bycie sobą i rozumienie innych w konflikcie

17:30 | Niedziela, 27 października 2019

Przystań Lipowa 15

Warsztat

Free

Free

Konflikty i trudne rozmowy. Jak być sobą i zrozumieć innych?

Warsztaty pomogą w lepszym zrozumieniu natury destrukcyjnej i konstruktywnej komunikacji. Konflikty znacznie utrudniają wykorzystanie naszych najlepszych cech i umiejętności, często w momentach, w których są najbardziej potrzebne. Dlaczego tak się dzieje i jak temu sprostać? W trakcie warsztatów odpowiadamy na to pytanie przez spojrzenie na powszechne reakcje w trudnej komunikacji, badanie jaki wpływ takie sytuacje mają na każdego z nas, rozważanie co kieruje naszym zachowaniem w tych momentach i budowanie praktycznych strategii świadomego odpowiadania na sytuacje konfliktowe zamiast odruchowych reakcji. W trakcie szkolenia uczestnicy będą nabierać umiejętności zamieniania swoich konfliktów w konstruktywne i produktywne rozmowy.

Na pierwsze spotkanie zapraszamy w poniedziałek 16 września na 17:30 do Przystani Lipowa 15.
Obowiązują zapisy osobiste, telefoniczne: 58 7273927 lub mailowe: lipowa15@lis.gdynia.pl

Konflikt ma przede wszystkim wymiar relacyjny, związany z tym jak ludzie komunikują i odnoszą się do siebie. Sytuacje sporne, istotne różnice zdań potrafią zachwiać naszymi przekonaniami, zdolnością do oceny sytuacji i pewnością dokonywanych wyborów. Czujemy się niespokojni i trudniej nam jasno myśleć. Jednocześnie zmniejsza się nasza skłonność do rozumienia i rozważania innego punktu widzenia. W rezultacie stajemy się defensywni, zamknięci i podejmujemy decyzje bez uwzględnienia ważnych informacji i wyjścia poza podstawowe odruchy. Kiedy próbujemy poradzić sobie z konfliktem będąc w stanie słabości i skupienia na sobie, najczęściej komunikacja staje się destrukcyjna i uniemożliwia podejmowanie sensownych decyzji.
Jednak pomimo destabilizującego wpływu konfliktu, ludzie mają naturalną zdolność i motywację do odzyskania poczucia siły i pewności siebie (proces wzmacniania) oraz do otwartości i wrażliwości na drugą osobę (budowanie zrozumienia). Jest to bazą do poprawy jakości komunikacji, co tworzy pozytywne sprzężenie zwrotne i cała interakcja może ulec odnowie i nabrać konstruktywnego, łączącego i humanizującego charakteru. Wtedy zmienia się sposób w jaki ludzie angażują się w konflikt, jak omawiają i negocjują sprawy. Odzyskują poczucie własnej mocy i chęć wzajemnego zrozumienia.

Cykl warsztatów będzie miał charakter interaktywny, integrujący teorię i praktykę za pomocą ćwiczeń, symulacji, analizy filmów i własnych doświadczeń oraz dyskusji i indywidualnej refleksji.

Zakres tematyczny:
Fundamenty modelu: światopogląd relacyjny i transformatywna teoria konfliktu
Doświadczenie i analiza własnych konfliktów
Świadomość obezwładniających efektów słabości i skupienia na sobie
Własny „kompas” jako podstawa zachowań w konflikcie
Opracowywanie strategii skutecznego radzenia sobie w konflikcie
Równoważenie własnej autonomii i otwartości na innych
Transformacja konfliktu w sytuacjach zawodowych
Rozpoznawanie szans na wzmacnianie i budowanie zrozumienia
Ćwiczenie umiejętności komunikacyjnych
Ćwiczenie konfliktowych rozmów

Prowadzący - Łukasz Kwiatkowski.
Przez wiele odpowiadał za system zarządzania ryzykiem finansowym w dużej grupie kapitałowej, obecnie niezależny ekspert i trener. Posiada doświadczenie w budowaniu i rozwoju zespołów, zarządzaniu zmianą i konfliktem w organizacji oraz złożonych negocjacjach. Ukończył studia podyplomowe z mediacji, brał udział w szeregu szkoleń, warsztatów i konferencji w kraju i zagranicą na temat różnych form interwencji w konflikcie. Posiada tytuł Certified Transformative Mediator, współpracuje z międzynarodową siecią praktyków skupionych wokół Institute for the Study of Conflict Transformation.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej