Going. | DKF Zamek: Polskie kino - wczoraj i dziś - Kino Pałacowe

DKF Zamek: Polskie kino - wczoraj i dziś

20:30 | Środa, 23 października 2019

Kino Pałacowe

Film

12 zł

12 zł

W październiku postanowiliśmy przyjrzeć się polskiemu kinu sprzed lat i temu całkiem współczesnemu. Przypomnimy sobie arcydzieła dawnych mistrzów oraz filmy, które dopiero co starły się ze sobą na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. I choć metraże mogą przerażać, to wierzymy, że będzie o czym dyskutować.
______________________________________________________

2.10. „Na srebrnym globie”, reż. Andrzej Żuławski, Polska, 1987, 157’

Na jakiejś planecie...srebrnym globie, jeździec przywozi kosmonautom tajemniczy przedmiot, który spadł z nieba. Rozpoznają oni system przekaźnikowy sprzed kilkudziesięciu lat. Schodzą do starej hali komputerów, gdzie odczytują wideopamiętnik rozpoczynający się lotem kabiny kosmicznej i rozbiciem się w górach jakiejś planety. „Na srebrnym globie” to historia realizacji kultowego półkownika (na podstawie książki Jerzego Żuławskiego, autora „Trylogii księżycowej”), niedokończonego nigdy filmu i kulisy definitywnego przerwania produkcji były tematem licznych skandali i artykułów prasowych. Produkcję filmu, która trwała w rzeczywistości 12 lat, przejmowały kolejno trzy Zespoły Filmowe. Dopiero na początku 1986 roku Żuławski rozpoczął montaż i udźwiękowienie ocalałych 48 aktów filmu. Pierwsze negatywy oraz scenografię spalono.

9.10. „ZIEMIA OBIECANA”, reż. Andrzej Wajda, Polska, 1974, 179’

Arcydzieło polskiego kina, polski kandydat do Oscara z 1976 roku, zwycięzca Złotych Lwów w roku 1975. Wybrany najlepszym polskim filmem wszech czasów na 120-lecie X Muzy w 2016 – roku śmierci Andrzeja Wajdy. Koniec XIX wieku. Industrialna Łódź, centrum rodzącego się polskiego włókiennictwa. Karol Borowiecki pracuje u Bucholca jako główny inżynier, marząc o założeniu własnej fabryki, podobnie jak jego przyjaciele - pośrednik Moryc Welt i Maks Baum, syn właściciela starej, podupadającej tkalni.

23.10. „Boże ciało”, reż. Jan Komasa, Polska, 2019, 115’

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia Daniela, wychowanka w ośrodku poprawczym, który marzy o byciu księdzem. Gdy zostaje warunkowo zwolniony i oddelegowany do pracy w zakładzie stolarskim zamiast tego udaje się do pobliskiej parafii i tam, podszywając się pod duchownego, zaczyna pełnić posługę kapłańską.

30.10. „Obywatel Jones”, reż. Agnieszka Holland, Polska, Ukraina, Wielka Brytania, 2019, 119’

Gareth Jones, aspirujący dziennikarz, któremu udało się przeprowadzić wywiad z Hitlerem, postanawia udać się do ZSRR by porozmawiać ze Stalinem o sekrecie jego reform ekonomicznych. Dowiedziawszy się o śmierci swojego przyjaciela, który badał sprawę zboża z Ukrainy, Jones postanawia wybrać się potajemnie na wyprawę, która odkryje przed nim i światem przerażającą prawdę o Stalinowskiej Rosji.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej