Going. | Grischa Lichtenberger live AV / PITA [Peter Rehberg] live - Centrum Kultury w Lublinie

Grischa Lichtenberger live AV / PITA [Peter Rehberg] live

22:00 | Piątek, 11 października 2019

Centrum Kultury w Lublinie

Koncert

Free

Free

Ende Neu na Konfrontacjach

[vol. I]
Grischa Lichtenberger
presents "Kamilhan (la demeure / il y a péril en la demeure)"
[Electro-Experimental LIVE Audio-Visual]
5. 10 (sobota) / Sala Widowiskowa / godz. 22.00

[vol. II]
PITA [Peter Rehberg]
[Electro-Experimental LIVE]
11.10 (piątek) / Piwnice CK / godz. 22.00

Grischa Lichtenberger – producent muzyki elektronicznej, artysta wizualny mieszkający w Berlinie. Współpracuje z kultową wytwórnią Raster-Noton. Znany z charakterystycznych przestrzennych kompozycji opartych na abstrakcyjnych deformacjach. Jego muzyka najczęściej jest porównywana do eksperymentalnego nurtu muzyki elektronicznej – glitch.

Lichtenberger do Lublina przyjeżdża z nowym materiałem "Kamilhan (la demeure / il y a péril en la demeure)" (Raster-Noton).

Jego występy na żywo to multimedialne spektakle. Obok muzyki ważną rolę odgrywa tutaj aspekt wizualny, który nie ogranicza się jedynie do roli atrakcyjnego tła. Dźwięk i obraz w przypadku tego artysty to dwa uzupełniające się środki wyrazu, które składają się na jeden spójny i w pełni autorski przekaz.

Charakterystyczne poszarpane dźwięki odnajdują swój odpowiednik w emocjonalnej "głębi", ponieważ Lichtenberger kładzie szczególny nacisk na ukazanie osobistych emocji. Dąży do tego, aby jego introspektywne nastroje zostały we właściwy sposób odebrane tak w klubie, jak i podczas kameralnej prezentacji, jakiej będziemy mogli doświadczyć podczas Festiwalu. To, co szczególnie daje się odczuć podczas jego koncertów, to wzruszająca szczerość, która skrywa się gdzieś pomiędzy potężnymi uderzeniami dźwięku a drżeniem subtelnych melodii. Od strony technologicznej jego produkcje jawią się nam jako doskonałe. Jednak te wręcz matematycznie zbudowane struktury odsłaniają elementy dekonstrukcji odnoszącej się do psychologii porażki i błędu. Bowiem w tych dopracowanych i konkretnych formach ukrywa się cień upiornej rozpaczy.

Grischa Lichtenberger występuje na żywo na międzynarodowych festiwalach, podczas których gra audiowizualne live-acty. Jest autorem kilku instalacji. W roku 2009 wydał swoją pierwszą epkę "~ treibgut" w ramach serii unun kultowej wytwórni Rastrer-Noton. W 2012 roku pojawił się jego debiutancki album "i iv (inertia)". Następnie ukazała się jego autorska trylogia epek "Spielraum | Allgegenwart | Strahlung".

Za swoją twórczość został wyróżniony w prestiżowym konkursie Prix Ars Electronica.


PITA to pseudonim Petera Rehberga – założyciela słynnej wytwórni muzyki eksperymentalnej – Editions Mego.
Rehberg na scenie elektronicznej działa już od dekad. Czynnie uczestniczył w narodzinach ekstremalnej muzyki komputerowej. Urodził się w Londynie, jednak cały okres dorosłego życia spędził w Wiedniu. To właśnie tutaj na początku lat 90. XX wieku podjął pierwsze eksperymenty wykorzystania noisu, industrialu, elektroakustyki i techno, aby opracować swoje własne podejście do muzyki. PITA – niezależnie od tego, czy konstruuje album, wykorzystując nagrania urządzeń elektrycznych, czy bazuje na potencjale laptopów (z których zaczął korzystać zaraz po tym, jak pojawiły się na rynku) – zawsze stał na czele radykalnej awangardy muzycznej, która utorowała drogę wielu współczesnym producentom muzycznym.

Po dwóch dekadach pionierskiej działalności ostatnie lata przyniosły gwałtowny wzrost nowej aktywności. Po powrocie do występów na żywo PITA wydał (pierwszą od 12 lat) solową płytę – "Get In". Od tego czasu występy Rehberga osiągnęły nowy wymiar. Dzięki nowej konfiguracji modularnej PITA wprowadził nowe brzmienie do osobliwego piękna (czy też może lepiej – złowrogiego napięcia), które tkwi we wszystkich jego dotychczasowych realizacjach.

Pod pseudonimem Pita Rehberg wyprodukował kilkanaście albumów, obejmujących zadziwiającą różnorodność eksperymentalnych stylów elektronicznych. Trylogia "Get Out" / "Get Down" / "Get Off" zyskała międzynarodowe uznanie krytyków i pomogła zdefiniować radykalną undergroundową scenę eksperymentalnej elektroniki lat 90. XX wieku. PITA zagrał wiele koncertów na całym świecie, w tym SONAR, ATP, CTM Berlin, MUTEK, Donaufestival, Le Guess Who?, Barlin Atonal itp.

Tworzy muzykę do dzieł kontrowersyjnej francuskiej reżyserki teatralnej Gisèle Vienne, stale współpracuje z Jimem O’Rourke, Fenneszem, Marcusem Schmicklerem i Stephenem O’Malleyem. Jako szef wpływowej rodziny wytwórni Editions Mego wydał albumy znanych artystów, takich jak: Fennesz, Heather Leigh, Klara Lewis, Kevin Drumm, Thomas Brinkmann, Florian Hecker, Bernard Parmegiani, Russell Haswell, KTL, Iannis Xenakis, Oren Ambarchi, Bill Orcutt, Mark Fell i wielu innych.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej