Going. | Warsztaty rodzinne wokół wystawy „Społeczeństwo” w Lublinie - Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Warsztaty rodzinne wokół wystawy „Społeczeństwo” w Lublinie

11:00 | Sobota, 26 października 2019

Centrum Spotkania Kultur w Lublinie

Warsztat

Free

Free

Bezpłatne warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie „Społeczeństwo” pozwolą nam na zdobycie wiedzy o architekturze i projektowaniu miasta po 1956 roku, które wpłynęły na kształt współczesnego Lublina. Zajęcia mają na celu uwrażliwienie na otaczającą przestrzeń oraz przygotowanie do samodzielnego odkrywania architektury w czasie miejskich spacerów.PROGRAM:

• Przyjazny Lublin
Jak dobrze znasz upodobania swoich najbliższych? Spotkanie rozpoczniemy od tworzenia list tego, co naszym zdaniem nasz rodzic lub nasze dziecko najbardziej lubią w mieście. Takie listy, stworzą nam zbiór elementów do dalszej pracy. Będziemy rozmawiać o tym, czy i dlaczego wymienione elementy są dla wszystkich ważne oraz bez czego miasto nie może funkcjonować; tym samym poszerzymy nasz zbiór o elementy mniej widoczne w funkcjonowaniu Lublina, takie jak śmieci czy dostawy. Następnie uporządkujemy wspólnie elementy w strefy i w formie gry będziemy proponować ich rozmieszczenie w mieście, dyskutując o logice projektowania i funkcjonalności miast.

Prowadzenie: Paulina Paga
Kiedy: 12.10.2019, g. 11.00–13.00
Dla kogo: warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–10 lat

• Mozaika – planujesz czy improwizujesz?
Na początku spotkania porozmawiamy o mozaikach zdobiących lubelskie osiedla i budynki użyteczności publicznej. Wspólnie zastanowimy się, dlaczego artyści tak często wybierali tę technikę do dekorowania modernistycznych obiektów. Spróbujemy rozpoznać, które lubelskie mozaiki zostały szczegółowo zaprojektowane, a w których większą rolę odgrywała improwizacja. Zastanowimy się, jak bardzo rodzaj materiału determinował proces projektowania i tworzenia mozaik.
W części warsztatowej zaprojektujemy mozaiki do współczesnych osiedli mieszkaniowych. Sami zdecydujemy, która droga wydaje nam się ciekawsza: dokładne projektowanie czy spontaniczna twórczość . Będziemy korzystać z nietrwałych materiałów takich jak tektura, pianka, papier o różnych fakturach. Na koniec spróbujemy znaleźć wady i zalety wykonywania dokładnych projektów mozaik oraz tworzenia z przewagą improwizacji.

Prowadzenie: Paulina Furtak-Grabiec
Kiedy: 26.10.2019 r., godz. 11.00–13.00
Dla kogo: dla dzieci w wieku 6–10 lat

• Osiedle przyszłości
Zaprezentowane na wystawie os. Słowackiego Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej pozwoli nam odczytać wizje przyszłości, zapisane w osiedlu powstałym 60 lat temu. Jak to możliwe? Jego autor – Oskar Hansen –stwierdził, że osiedla modernistyczne, projektowane jako formy zamknięte, już w momencie ich realizacji będą przestarzałe. W ramach warsztatów będziemy tropić różnice między projektami otwartymi i zamkniętymi, przy pomocy uproszczonych makiet będziemy „otwierać” formy zamknięte, a także wyśledzimy pozostałe formy „otwarte” na osiedlu Słowackiego i zastanowimy się, w jaki sposób funkcjonowały one w czasie – czy zostały zaakceptowane przez użytkowników i czy nadal mogą być uznawane za rozwiązania, wybiegające myślą w przyszłość?

Prowadzenie: Paulina Paga
Kiedy: 9.11.2019, g. 11.00–13.00
Dla kogo: dla dzieci w wieku 6–10 lat

• Sztuka osiedlowa
Zapoznamy się z przykładami sztuki na terenie lubelskich, powojennych osiedli. Prześledzimy zachowane obiekty takie jak rzeźby i mozaiki, a także te już nieistniejące jak np. murale. Zastanowimy się, jakie funkcje, oprócz dekoracyjnej, mogą pełnić takie obiekty w krajobrazie osiedla i miasta. Poszukamy pomysłów na obiekty sztuki dla współczesnych osiedli. Spróbujemy je zaprojektować i na konkretnych przykładach zastanowimy się, jakie funkcje mogą pełnić.

Prowadzenie: Paulina Furtak-Grabiec
23.11.2019, g. 11.00–13.00
Dla kogo: dla dzieci w wieku 5–8 lat

• Nie tylko bloki, czyli Dzielnica Uniwersytecka w Lublinie
Dzielnica Uniwersytecka została zaprojektowana jako samowystarczalna część miasta dla studentów. Wybudowano tu nie tylko gmachy uczelni, lecz także domy akademickie, centrum kultury, ośrodek sportowy czy stołówkę. Podczas warsztatów poznamy walory przestrzenne dzielnicy. Zapoznamy się też z ideą strefowania, tworząc grę planszową, w którą na koniec wspólnie zagramy. Wcielimy się w role studentów, poruszających się po Dzielnicy i korzystających z różnych budynków.

Prowadzenie: Karol Krupa, Marcin Semeniuk
Kiedy: 7.12.2019, g. 11.00–13.00
Dla kogo: dla dzieci w wieku 8–14 lat


• Spotykamy się w przestrzeni wystawy (Galeria wystaw czasowych Ciche Kąty, poziom +1)

• Udział bezpłatny, zapisy: bit.ly/2AG6s7Y


„Tożsamość. Sto lat polskiej architektury” to pięć wystaw w pięciu miastach Polski, z których każda przygląda się innemu fenomenowi architektonicznemu po 1918 roku. Opowiadamy o lokalnych budynkach i przestrzeniach oraz twórcach, którzy wpłynęli na kształt przestrzeni miejskich po odzyskaniu niepodległości. Zadajemy przy tym pytania o społeczną tożsamość i zmianę, ale także o rolę architektów i urbanistów w naszym codziennym życiu. W jaki sposób ich działalność przyczynia się do budowy polskiego krajobrazu kulturowego W jaki sposób ich działalność przyczynia się do budowy polskiego krajobrazu kulturowego oraz tożsamości miejsc, które zamieszkujemy?

• Więcej o projekcie: niaiu.pl/tozsamosc-100-lat-polskiej-architektury


Współorganizator: Spotkania Kultur
Partner: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Patroni medialni: Pismo, TVP Kultura, Dwójka - Program 2 Polskiego Radia, AMS, miesięcznik Architektura Murator, Architektura i Biznes

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej