Going. | Kolacja #zerowaste - Kuchnia i Wino

"Zero waste w kuchni to już nie tylko trend, ale raczej ruch w środowisku gastronomicznym, który ma się przyczynić do zmian na lepsze. Nie trzeba szczególnych inspiracji aby gotować zero waste, wystarczy popatrzeć co robią szefowie kuchni na zachodzie. Filozofia „From nose to tail” jest obecna już od dawna. Ważne aby ludzie świadomie wykorzystywali wszystkie możliwości danego produktu i zobaczyli jego inne strony, często ciekawsze. W tym gotowaniu warto czasami złamać kilka zasad dla lepszego efektu. Gotowanie w formule zero waste nie jest mi obce, reprezentując Polskę na Olimpiadzie Kulinarnej czy Pucharze Świata jest to wręcz wymóg bardzo surowo oceniany przez sędziów. Planując menu trzeba się bardzo dokładnie zastanowić jakich produktów użyć tak aby po skończonej pracy można szczerze sobie powiedzieć, że wykorzystaliśmy 100% ich możliwości. Taki rodzaj gotowania daje bardzo dużo satysfakcji i uruchamia mocno wyobraźnię"
Bartosz Peter

Z ogromną radością, wraz z Ekspertem Instytut Kulinarny Transgourmet Bartoszem Peterem, zapraszamy na wyjątkową kolację degustacyjną #zerowaste!

Do wyboru dwie opcje menu - wegańskie lub klasyczne. To będzie prawdziwa uczta smaków, a także garść inspiracji dla tych, dla których filozofia #zerowaste jest ważna i bliska sercu.

MENU WEGAŃSKIE
Topinambur/ wegańska kwaśna śmietana/ pikle
Borowik/ lejkowiec dęty/ parmezan z orzechów nerkowca
Kuskus perłowy/ rukiew wodna/ koper włoski
Dynia piżmowa/ yuzu
Gruszka/ tymianek cytrynowy/ rumianek
3 koktajle #zerowaste
Cena 139 pln/ os.

MENU KLASYCZNE
Topinambur/ jogurt/ pikle
Borowik/ kasza perłowa/ lejkowiec dęty/ bursztyn
Troć fjordowa/ rukiew wodna/ koper włoski
Perliczka/ dynia piżmowa/ yuzu
Gruszka/ tymianek cytrynowy/ rumianek
3 koktajle #zerowaste
Cena 139 pln/ os.

Rezerwacje: j.cyraniak@mlynska12.pl I 608 586 182

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej