Going. | Człowiek w kinie 2019/ cykl filmowy o prawach człowieka - Bar Studio

Człowiek w kinie 2019/ cykl filmowy o prawach człowieka

20:00 | Wtorek, 14 kwietnia 2020

Bar Studio

Film

Free

Free

Cykl filmowy „Człowiek w kinie” jest organizowany przez Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, Amnesty International Polska oraz barStudio i prezentuje filmy związane z prawami człowieka.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc za pomocą formularza na stronie: https://amnesty.org.pl/czlowiek-w-kinie-powraca/#zapisz_sie.

15 października 2019 o godzinie 20:00 zapraszamy na pokaz filmu „Steve Bannon. Czas przełomu" (reż. Alison Klayman).

O filmie: Steve Bannon to człowiek, który pomógł wprowadzić Donalda Trumpa do Białego Domu. Był szefem jego kampanii wyborczej, a potem doradcą i jednym z najbardziej wpływowych członków administracji rządowej. Jego nominacja na szefa strategów Białego Domu i do Rady Bezpieczeństwa Narodowego spotkała się z poparciem skrajnie prawicowych wyborców. Bannon to jeden z liderów ruchu „alt-right”, czyli tzw. „alternatywnej prawicy". Sam określa siebie jako „populistyczny nacjonalista". I choć odsunięto go od wpływów, nie zrezygnował z szerzenia swoich poglądów. Film przedstawia, kim tak naprawdę jest ten kontrowersyjny polityczny i społeczny aktywista.

Przed filmem wstęp Panoptykon o wtyczce #KtoCięnamierzył i wykorzystywaniu targetowania dla celów prowadzenia kampanii wyborczych.

Więcej w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/935138576820795/

Cykl „Człowiek w kinie" składa się z siedmiu nagradzanych filmów, poruszających temat szeroko rozumianych praw człowieka. W ramach drugiej edycji cyklu zaprezentowane zostaną filmy dotyczące między innymi praw kobiet oraz zmian klimatu. Wybranym pokazom będą towarzyszyły wydarzenia dodatkowe.

Lista filmów:

15.10.2019 godz.20:00 „Steve Bannon. Czas przełomu” (reż. Alison Klayman)

19.11.2019 godz. 20:00 „Serbka” (reż. Nebojša Slijepčević)

Zanim Oliver Frljić wystawił na scenach warszawskiego Teatru Powszechnego „Klątwę”, wzbudzał swoją pracą emocje również w rodzimej Chorwacji. W 2013 roku spektaklem „Aleksandra Zec” wbił kij w mrowisko lokalnego konfliktu chorwacko-serbskiego. Przenosząc na scenę teatru historię zamordowanej w 1991 roku 12-letniej Serbki, ożywił stare demony. Odpowiedzialni za tę śmierć Chorwaci nigdy nie zostali ukarani.

W „Serbce” jesteśmy świadkami prac nad realizacją spektaklu, pierwszych prób czytanych, ćwiczeń dramaturgicznych i prywatnych przygotowań aktorów. Na scenie ożywają nieprzepracowane kolektywne traumy i indywidualne lęki. Emocje, eskalowane przez reżysera na potrzeby przedstawienia, nie zawsze znajdują bezpieczne ujście, a nad teatrem zbierają się czarne chmury.

10.12.2019 godz. 20:00 „Yes Meni idą na rewolucję” (reż. Andy Bichlbaum, Mike Bonanno, Laura Nix)

Dokument pokazuje kulisy akcji Mike’a Bonano i Andy’ego Bichlbauma oraz ich przyjaciół, a także wpływ, jaki mają te akcje, na ich życie prywatne. „Yes Meni” już od wielu lat organizują niezwykle odważne, dowcipne i kontrowersyjne akcje przykuwające uwagę światowych mediów. Celem happeningów jest ukazanie aktów łamania praw człowieka przez międzynarodowe korporacje, które dopuszczały się przestępstw, aby osiągnąć zysk.

„YES Meni idą na rewolucję” to ostatnia część trylogii o nietuzinkowym duecie, a tym razem wyzwaniem są zmiany klimatu.

14.01.2019 godz. 20:00 „Bellingcat. Prawda w czasach postprawdy” (reż. Hans Pool)

Bellingcat to pierwszy w historii obywatelski internetowy serwis śledczy zajmujący się ujawnianiem prawdy o współczesnych zagadkowych sprawach – od katastrofy lotu Malaysia Airlines 17 po tajemnicze zatrucie Siergieja Skripala, rosyjskiego szpiega w Wielkiej Brytanii. Cywilna grupa dochodzeniowa powstała w 2014 roku z inicjatywy blogera Eliota Higginsa, a następnie rozszerzyła swój zasięg o międzynarodową sieć badaczy, którzy analizują konflikty i wystawiają informacyjne agencje i rządy na próbę.

18.02.2019 godz. 20:00 „Cała przyjemność po stronie kobiet” (reż. Barbara Miller)

Czego pragnie kobieta? Kim jest kobieta? – to jedne z najczęściej dyskutowanych tematów we współczesnej kulturze. Jednak odpowiedź jest o tyle paradoksalna, że w zdecydowanej większości udzielają jej mężczyźni. Dlatego reżyserka Barbara Miller oddaje głos kobietom.

Rokudenashiko, japońska artystka, staje przed sądem za wydruki 3D swojej waginy. Deborah Feldman, ucieka wraz ze swoim synem z ortodoksyjnej społeczności chasydów na Brooklinie, by móc decydować o swoim losie. Leyla Hussein prowadzi w Londynie warsztaty dla sudańskich kobiet, by uświadomić im piekło, na jakie skazują swoje córki. Doris Wagner opowiada o molestowaniu przez księdza. Vithika Yadov uświadamia młodych Hindusów o kobiecej przyjemności seksualnej. Te kobiety wypowiedziały posłuszeństwo patriarchatowi.

17.03.2019 godz. 20:00 „Rozważania o przemocy” (reż. Göran Olsson)

To nie jest kolejny film o niewolnictwie, kolonizacji i przemocy wobec mieszkańców Afryki opowiedziany z perspektywy człowieka Zachodu. To nie jest obraz, wobec którego poczujemy współczucie, a potem bezpiecznie opuścimy kino. To akt oskarżenia wypowiedziany przez ofiary kolonizacji w kierunku dzisiejszej Europy, dzieci i wnuków kolonizatorów, wciąż czerpiących materialne korzyści z „zamierzchłych” lat kolonialnej dominacji.

Słowa Frantza Fanona, kultowej postaci antykolonialnego ruchu wyzwoleńczego, zapisane w książce „Wyklęty lud ziemi”, wybrzmiewają w filmie z ogromną siłą. Z niemal kliniczną obiektywnością opisuje on system kolonialny, jego wpływ na codzienne życie mieszkańców Afryki, jak i długofalowe skutki nadużyć. Teksty Fanona zostają dodatkowo wzmocnione przez żarliwą deklamację Lauryn Hill.

14.04.2019 godz. 20:00

Film do wyboru - wkrótce głosowanie

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej