Going. | Kino Grzegorza Królikiewicza / wystawa czasowa - Muzeum Kinematografii

Kino Grzegorza Królikiewicza / wystawa czasowa

17:30 | Wtorek, 15 października 2019

Muzeum Kinematografii

Sztuka

Free

Free

Muzeum Kinematografii w Łodzi zaprasza na otwarcie wystawy "Kino Grzegorza Królikiewicza" we wtorek, 15 października, o godz. 17.30.

-------------------------------------------------------------------------------------------
"A więc w kinie ja nie poszukuję formy. Po co? Ja ją od razu mam. Siebie. Jako podobieństwo... I od razu burzę ją, i przechodzę poza nią. W siebie nowego. W obszary i głębie pytań, a nie odpowiedzi" - pisał na łamach "Kina" w 1979 roku Grzegorz Królikiewicz, outsider polskiej kinematografii, autor osobny i bezkompromisowy, w nowatorskich formalnie obrazach dążący do odkrycia prawdy, pochylający się nad ludźmi zepchniętymi na margines, odrzuconymi, niedostosowanymi, nadwrażliwymi. Był twórcą ośmiu filmów fabularnych, kilkudziesięciu dokumentów i widowisk telewizyjnych, pedagogiem i wybitnym teoretykiem kina, który stworzył i stosował w praktyce koncepcję przestrzeni filmowej poza kadrem.

Dwa lata po jego śmierci Muzeum Kinematografii w Łodzi przygotowało pierwszą wystawę monograficzną poświęconą twórczości reżysera. Ekspozycję zaprezentowaliśmy podczas 44. Festiwalu Filmu Fabularnych w Gdyni, teraz zapraszamy mieszkańców Łodzi do zapoznania się z wyrazistą artystyczną indywidualnością, jaką niewątpliwie był Grzegorz Królikiewicz, oraz jego twórczością.

-------------------------------------------------------------------------------------------
otwarcie wystawy: 15 października godz. 17.30, Muzeum Kinematografii w Łodzi, pl. Zwycięstwa 1
Wystawę będzie można oglądać do 8 listopada 2019 roku.

fot. Robert Laska

-------------------------------------------------------------------------------------------

Dofinansowano ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Partnerzy wystawy: Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe N, Szkoła Filmowa w Łodzi, Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Kino Polska

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej