Going. | Wokół tradycji: Pieśni o rzeczach ostatecznych - Ośrodek Teatralny Kana

Wokół tradycji: Pieśni o rzeczach ostatecznych

17:00 | Sobota, 2 listopada 2019

Ośrodek Teatralny Kana

Spotkanie

Free

Free

2 listopada 2019, godzina 17: Pieśni o rzeczach ostatecznych – spotkanie śpiewacze - Adam Strug (Teatr Kana, wstęp wolny)

3 listopada 2019, godzina 16: Pieśni o rzeczach ostatecznych - Adam Strug i zgromadzeni (Kaplica Główna, Cmentarz Centralny w Szczecinie, wstęp wolny)

Pieśni o rzeczach ostatecznych to szczególny repertuar, obecny w kulturze gminnej, szlacheckiej i mieszczańskiej. Jak uczy tradycja, „Rzeczy ostateczne są: śmierć, sąd, piekło, niebo”. Utwory o tej tematyce sięgające czasów baroku, a nawet wcześniejszych, przetrwały w przekazie ustnym, zachowując nierzadko niezmienioną formę „egzystencjalnych minitraktatów, które ujmują życie ziemskie w perspektywie wieczności”.

W pierwszą listopadową niedzielę w Kaplicy Cmentarza Centralnego zaśpiewamy utwory ze Śpiewnika Pelpińskiego - zbioru pieśni nabożnych z 1871 roku, kodyfikującego najczęściej praktykowane pieśni nabożne w liczbie 1102 utworów, ale bez zapisu nutowego. Melodie przekazywano w rodzinach i sąsiedztwie, a praktyka ta przetrwała w niektórych wsiach północno-wschodniego Mazowsza do dnia dzisiejszego. Wspólny śpiew poprowadzi Adam Strug - popularyzator muzyki wykonywanej w skalach wcześniejszych niż powszechnie dziś używana skala dur-moll.

Dla wszystkich gości przygotujemy teksty, które jednocześnie będą zaproszeniem do wspólnego śpiewu. Wszystkich chętnych zapraszamy też 2 listopada do Teatru Kana na spotkanie z Adamem, przygotowujące do niedzielnego wydarzenia.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, radiowiec, scenarzysta filmów dokumentalnych, popularyzator muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego „Monodia Polska”, praktykującego pieśni przekazywane w tradycji ustnej.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej