Going. | Thaïs - Opera Bałtycka

Massenet, poza najsłynniejszą swą operą Manon, zapamiętany został dzięki niezwykle lirycznym miniaturom wokalnym. Według samego kompozytora muzyka miała przede wszystkim sprawiać przyjemność i prowokować głębokie przeżycia, tak więc starał się komponować, ale też i takie dobierał treści swoich dzieł.

Thaïs to historia pięknej kurtyzany, która swych wielbicieli nieomal hipnotyzuje wdziękiem i urodą. Jej rozpustne życie jest jednak solą w oku młodego mnicha, Atanaela. Za wszelką cenę próbuje nawrócić rozwiązłą kobietę, co kończy się sukcesem. W wyniku tej osobliwej krucjaty Atanael odkrywa, że tak naprawdę to nie o nawrócenie chodziło, lecz o zdobycie miłości niezwykłej i magicznej Thaïs. Na tę jest jednak za późno, gdyż jego wybranka umiera.

Thaïs to opowieść o namiętnościach, które targają ludźmi, ale też o zagrożeniach wynikających z nadmiernej religijnej fascynacji. To również otwarcie pola do dyskusji i próba odpowiedzenia na pytania dotyczące hierarchii wartości: czy ważniejsza jest miłość i doczesne namiętności, czy wieczne zbawienie…

Reżyser: Romuald Wicza-Pokojski

Obsada: Marcelina Beucher / Besa Llugiqi / Katarzyna Wietrzny jako Thaïs, Marcin Bronikowski / Tomasz Rak jako Atanael, Sławomir Naborczyk / Ivaylo Mihaylov jako Nikias, Maria Antkowiak jako Krobyla, Wanda Franek jako Myrtala, Piotr Nowacki / Daniel Borowski jako Palemon, Joanna Cortes jako Albina, Piotr Nowacki / Daniel Borowski jako Służący.

Autor: Jules Massenet
Data premiery: 2019-03-01
Gatunek: opera
Scenografia: Alicja Kokosińska
Muzyka: José Maria Florêncio
Choreografia: Izabela Sokołowska-Boulton
Kostiumy: Alicja Kokosińska

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej