Going. | Oczi Cziorne - Pogłos

Oczi Cziorne
29.11.2019
start: 19.00
bilety: 20 zł (przedsprzedaż) / 30 zł (w dniu koncertu)

Zespół powstał pod koniec lat 80tych, w rozkwicie zjawiska zwanego Gdańską Sceną Alternatywną. Wówczas Oczi Cziorne tworzyły same dziewczyny, można powiedzieć, że był to pierwszy typowo kobiecy zespół w Polsce; śpiewały, grały na instrumentach, komponowały i pisały teksty piosenek.
Przez wiele lat Oczi Cziorne grały w różnych miejscach i na mniej lub bardziej ważnych imprezach i festiwalach m.in. w Sopocie, Opolu, Jarocinie, w klubach od Białegostoku do Sieradza. W Kijowie na Festiwalu Muzyki Kobiecej Miss Rock Europe 1990, zdobyły I nagrodę w postaci garsonek rozmiar 44 i dyplomu dla najlepszego zespołu kobiecego w Europie. Przez cały okres funkcjonowania grupy dziewczyny kilkakrotnie kończyły i na nowo rozpoczynały swoja działalność. W momentach przerw grały w innych zespołach, podróżowały, rodziły dzieci, pracowały. Przez lata kilkakrotnie zmieniał się skład zespołu, aż w pewnym momencie panie postanowiły skorzystać z męskiego wsparcia. Miały przyjemność współpracować ze znakomitymi osobowościami polskiej sceny jazzowej i nie tylko, m.in. Tomkiem Sowińskiem, Wojtkiem Mazolewskim, Jackiem Olterem, Olem Walickim, Mikołajem Trzaską, Antonim Ziutem Gralakiem, a także krakowskim poetą Marcinem Świetlickim. W 2001r. Oczi Cziorne nagrały swoją debiutancką płytę. Album spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i słuchaczy oraz został nominowany do nagrody Fryderyk 2001.
Napisano o nich w kilku książkach, pokazano w kilku filmach dokumentalnych, opowiada się o nich różne historie, że to „pierwszy polski girls band“, „legendarna formacja“ , „smutne kobiety“, „legenda trójmiejskiej sceny niezależnej”. Oczi Cziorne.. ich niespokojne dusze ciągle nie pozwalają im powiedzieć dość. Po kolejnej reaktywacji nagrały nowe piosenki, które w 2014r. ukazały się na płycie „AOEIUX“ , a obecnie koncertują świętując 30lecie powstania zespołu. Ich piosenki to ciągle mieszanka jazzu, swingu, elementów muzyki pop i teatralnej awangardy, to ciągle akustyczne instrumentarium, to ciągle niebanalne, poetyckie teksty. To kobieca muzyka nie tylko dla Pań!
Obecnie Oczi Cziorne to:
Jowita Cieslikiewicz – instrumenty klawiszowe
Anna Miądowicz – flet, śpiew
Maja Kisielińska – śpiew
Ewa Hronowska – śpiew
Maciej Jeleniewski – gitara basowa
Michał Gos – perkusja
https://pl-pl.facebook.com/OcziCziorne

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej