Going. | Ach, jakże godnie żyli – reż. Marcin Liber - Teatr Powszechny

Ach, jakże godnie żyli – reż. Marcin Liber

19:30 | Środa, 22 stycznia 2020

Teatr Powszechny

Teatr

40/60 zł

40/60 zł

➤ premiera: 23 listopada, Scena Mała, Teatr Powszechny w Warszawie (ul. Zamoyskiego 20)
➤ kolejne pokazy: 24 listopada o godz. 16.00 i 19.30; 26 listopada o godz. 19.30 oraz 22, 23, 24 i 25 stycznia 2020 r. o godz. 19.30

reżyseria: Marcin Liber
dramaturgia: Martyna Wawrzyniak
scenografia, kostiumy i reżyseria światła: Mirek Kaczmarek
muzyka: Filip Kaniecki
konsultacje choreograficzne: Dominik Więcek
inspicjentka: Iza Stolarska

obsada: Jacek Beler, Michał Czachor, Anna Ilczuk, Michał Jarmicki, Filip Kaniecki (gościnnie), Andrzej Kłak

„Ach, jakże godnie żyli” to podróż przez historię Teatru Ósmego Dnia, legendy poznańskiej alternatywy teatralnej. Grupa stała się symbolem teatru kontrkulturowego, reprezentującego silną postawę ideową oraz – pomimo wielu represji – aktywnie negującego i podważającego społeczno-polityczny porządek PRL-u.

Ewa Wójciak, liderka zespołu, mawiała, że artysta nie powinien zajmować się w teatrze osobistymi bolączkami. Marcin Liber – reżyser spektaklu, jedno z dzieci Teatru Ósmego Dnia – przekornie bada granice tego przykazania. Przez rekonstrukcję manifestów, metod pracy z ciałem i najgłośniejszych przedstawień Ósemek, twórcy zadają pytania o sens i tożsamość ideałów teatru politycznego, który wywodzi się z offu, ale dziś funkcjonuje najczęściej w ramach repertuarowych instytucji.
Czy kontrkulturowe budowanie małych wspólnot może być dobrą strategią przetrwania w czasach radykalnych podziałów społecznych?

Tytuł nawiązuje do legendarnego spektaklu „Ach, jakże godnie żyliśmy” Teatru Ósmego Dnia, którego premiera odbyła się w 1979 roku w Poznaniu. W kreacji zbiorowej wyreżyserowanej przez Lecha Raczaka zagrali m.in. Ewa Wójciak, Marcin Kęszycki, Tadeusz Janiszewski i Adam Borowski. Po latach prof. Juliusz Tyszka tak pisał o tym przedstawieniu: „Pozostało w pamięci trzech pokoleń polskich inteligentów jako manifestacja duchowej wolności w czasach zniewolenia i jako wybitne dzieło teatralne, które wyznaczało jeden z najistotniejszych kierunków rozwoju teatru poszukującego na świecie, zainspirowany dokonaniami Teatru Laboratorium i teatru politycznego zrodzonego na Zachodzie z młodzieżowej rewolty lat 60.”.


Spektakl realizowany w ramach IV edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe.


➤ więcej informacji: https://www.powszechny.com/spektakle/ach-jakze-godnie-zyli,s1667.html?ref_page=controller,index,action,index

➤ bilety: https://www.powszechny.com/rezerwacja/termin.html?id=335

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej