Going. | Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi - Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi

19:00 | Wtorek, 3 grudnia 2019

Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu

Spotkanie

2 zł

2 zł

ZAMEK CZYTA_SPOJRZENIE NA WSCHÓD
„OJCZYZNA DOBREJ JAKOŚCI. REPORTAŻE Z BIAŁORUSI”. SPOTKANIE Z JĘDRZEJEM MORAWIECKIM, KATARZYNĄ KWIATKOWSKĄ-MOSKALEWICZ, ANETĄ PRYMAKA-ONISZK
prowadzenie: Agnieszka Smólczyńska-Wiechetek
3.12.2019 g. 19 Scena Nowa / bilety: 2 zł
Organizatorzy: CK ZAMEK, Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydawnictwo Czarne

Z czym dzisiaj kojarzy się Białoruś? Niektórym z mityczną krainą nad Niemnem i kresowymi dworkami, wielu z Adamem Mickiewiczem i Świtezianką, ale większości zapewne z Aleksandrem Łukaszenką, którego nazwisko przy każdej wzmiance o Białorusi odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Zdaje się, że na geopolitycznych zakrętach straciliśmy z oczu Białorusinów i ich codzienne życie, czasem zwykłe, niekiedy wyjątkowe, jak to bywa – pełne marzeń i rozczarowań.
W tym zbiorze reportaży polityka jest ważna, ale nie najważniejsza. Na pierwszym planie pojawiają się ludzie. Czasem charyzmatyczni, pełni pasji i wiary w idee, a czasem zrezygnowani i pogodzeni z reżimem.
Rozmawiają z nimi polscy, niemieccy i białoruscy reporterzy (troje z nich będziemy gościć w ZAMKU). Z tych opowieści wyłania się obraz kraju, który bywa niepokojący, czasem szokuje, ale bez wątpienia porusza i nie pozostawia obojętnym.

JĘDRZEJ MORAWIECKI (ur. 1977) – doktor filologii słowiańskiej oraz socjologii, habilitacja w dziedzinie nauk o kulturze i religii, wykładowca Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytety Wrocławskiego, autor książek reportażowych i naukowych. Laureat Nagrody im. Beaty Pawlak, konkursu stypendialnego im. Jacka Stwory, Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Był reporterem m.in. Polskiego Radia, Agencji Reutera, „Tygodnika Powszechnego”, współpracował z „Więzią” i „Nową Europą Wschodnią”.

KATARZYNA KWIATKOWSKA-MOSKALEWICZ (ur. 1983) – reportażystka, pisze o Rosji, Białorusi i Ukrainie. Laureatka nagrody Amnesty International Pióro Nadziei (2011), nominowana m.in. do Nagrody Grand Press za reportaż o Biesłanie i Nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż o linczu w Donieckiej Republice Ludowej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Autorka książki „Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje”.

ANETA PRYMAKA-ONISZK (ur. 1975) – reporterka, publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „National Geographic”, magazynie „Pismo”, kwartalniku „Karta”. Jej książka „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” została wyróżniona Nagrodą Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, była Książką Roku 2016 Warszawskiej Premiery Literackiej oraz znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

AGNIESZKA SMÓLCZYŃSKA-WIECHETEK (ur. 1979) – wschodoznawca, politolog, adiunkt w Zakładzie Badań nad Przemianami Politycznymi i Społecznymi Europy Wschodniej i Azji Instytutu Wschodniego UAM. Od 2013 roku prezes Centrum Wspierania Inicjatyw Międzynarodowych, wcześniej związana ze Stowarzyszeniu Młodych Twórców „Ku Teatrowi”. Koordynator i pomysłodawca inicjatyw na rzecz rozwoju i wsparcia dialogu międzynarodowego i międzykulturowego m.in. Nowa Narracja: debata polsko-rosyjska. Od urodzenia związana z Poznaniem. Tłumaczy z języka rosyjskiego i białoruskiego. Badawczo zajmuje się problematyką społeczną Dalekiego Wschodu Rosji.

SPOJRZENIE NA WSCHÓD – to cykl spotkań literackich organizowany przez Centrum Kultury ZAMEK oraz Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W jego ramach będziemy zapraszać autorów nowych i ważnych książek, który opisują świat leżący za naszą wschodnią granicą. Książki te będziemy nie tylko promować, ale przede wszystkim omawiać krytycznie i analitycznie, by ten bliski, lecz wciąż mało znany region stał się bardziej zrozumiały dla nas wszystkich. Zapraszamy pasjonatów literatury faktu, historii, podróży i wszelkich form poznawania świata.
o idei cyklu na blogu www.zamekczyta.pl pisze Piotr Oleksy:
http://www.zamekczyta.pl/spojrzenie-na-wschod/

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej