Going. | Bez tytułu - wernisaż - Galeria JEDNA DRUGA

Bez tytułu - wernisaż

20:00 | Środa, 4 grudnia 2019

Galeria JEDNA DRUGA

Sztuka

Free

Free

Dominik Lejman/Zbigniew Taszycki
04.12.2019 godz. 20:00

Projekt „Bez tytułu” Dominika Lejmana i Zbigniewa Taszyckiego w minimalistyczny sposób opisuje zagadnienia aktualnych, jak i uniwersalnych antagonizmów.

Wideoinstalacja „Efekt Domina” Lejmana odnosi się do opresyjnej, mobilnej architektury, jaką w najprostszej formie są barierki, używane np. przy tak zwanym zabezpieczaniu tłumu w trakcie masowych wydarzeń. Artysta wypełnia nimi przestrzeń galerii łącząc z wideoprojekcją, którą czesto nazywa „time based painting” podkreślając jej tymczasowość jako odpowiedź na niewystarczalność statycznego obrazu. Jednocześnie „Efekt domina” stanowi refleksję nad procesami nieustannie wytwarzanych kolejnych podziałów społecznych.

Z kolei projekt Zbigniewa Taszyckiego jest realizacją typu site-specific bazującą na sensualnej interpretacji miejsca. W swojej pracy artysta łączy wizualnie dwie przeciwstawne, niewykorzystane do tej pory, powierzchnie galerii, tworząc z niej abstrakcyjną, pełną napięć przestrzeń.

Wystawa połączona jest ze spotkaniem z artystami w TRAFOstacji Sztuki o godz. 18:00
https://trafo.art/wyklady-mistrzowskiedominik-lejman/

Dominik Lejman,
Absolwent Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Royal College of Art w Londynie.
Zajmuje się malarstwem, które łączy z projekcjami wideo, realizuje wideofreski i prace w formie wielkoformatowych projekcji. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz projektów publicznych (m.in. stałe instalacje w szpitalach w Nowym Jorku i w Cleveland). Brał udział w wielu ekspozycjach zbiorowych, m.in. Biennale Architektury w Wenecji 2004.
Jego prace można znaleźć w kolekcjach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Muzeum Sztuki w Łodzi, przestrzeniach publicznych jak Cleveland Clinic collection i wielu kolekcjach prywatnych. Laureat polskich i zagranicznych nagród, m.in. Paszportu „Polityki” (2001) i Berlin Art Prize (2018).
Pracuje i mieszka w Poznaniu oraz w Berlinie
http://www.arsenal.art.pl/wystawy/plot/

Zbigniew Taszycki,
Artysta wizualny, malarz. rysownik, twórca instalacji. Prace artystyczne prezentował na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w galeriach w Polsce, Finlandii, Niemczech, Francji, Estonii, na Litwie. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Od 2010 prowadzi pracownię rysunku na Akademii Sztuki w Szczecinie.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej