Going. | Wystawa „Bieżenki” - Uniwersyteckie Centrum Kultury

Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku (UwB) Universitas Bialostocensis oraz Uniwersyteckie Centrum Kultury (UCK) zapraszają do obejrzenia fotografii dokumentujących projekt „Bieżenki”, zrealizowany w 2018 roku, których autorem jest Marcin Onufryjuk.

Dokumentację filmową finalizującego projekt spektaklu, wykonaną przez Marcina Góralskiego i Paulinę Tumiel-Góralską będzie można obejrzeć 22 listopada o godzinie 16.00 w ramach międzynarodowej konferencji „Borderland”, również w UCK (z angielskimi napisami). Projekcji towarzyszyć będzie dyskusja.

Zarówno na wystawę, jak i na projekcję połączoną z dyskusją - wstęp wolny i bezpłatny!

Projekt „Bieżenki” był otwartym, partycypacyjnym działaniem, do którego zaproszone zostały osoby chcące się podzielić wspomnieniami związanymi z bieżeństwem – wojennym uchodźstwem ludności, głównie prawosławnej, z zachodnich rubieży ówczesnego Imperium Rosyjskiego (w tym terenów Podlasia), jakie miało miejsce w 1915 roku. Ich postpamięciowe opowieści ogniskowały się wokół kobiet: matek, ciotek, babć, prababć, sąsiadek. Ważny kontekst spektaklu stanowiła książka Anety Prymaki-Oniszk „Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”. Efektem projektu był spektakl pod tym samym tytułem, zaprezentowany białostockiej i podlaskiej publiczności 8 czerwca 2018 roku. Z tego premierowego wydarzenia pochodzą zdjęcia pokazywane na wystawie, których autorem jest Marcin Onufryjuk.

Katarzyna Niziołek / kuratorka projektu: „Struktura spektaklu, a przede wszystkim jego zawartość zależały od uczestniczek, od tego, co chciały wnieść do przedsięwzięcia, czym się podzielić z publicznością i w jaki sposób. Na tym polega istota teatru partycypacyjnego”.

Katarzyna Sawicka-Mierzyńska / kuratorka projektu: „Ważnym tematem były też dla nas mechanizmy powstawania i przekazywania wspomnień. Chciałyśmy zaprosić uczestniczki i widzów nie tylko do przeżywania przeszłości, ale też zastanowienia się nad pracą pamięci”.

W przedstawieniu wystąpiły:
Marta Diemianiuk
Helena Dudel
Anna Gryniewicka
Anna Kondratiuk
Dorra Ostrożańska
Ksymena Wojtkowska
Iwona Zinkiewicz

Reżyseria:
Michał Stankiewicz

Kuratorki:
Katarzyna Niziołek
Katarzyna Sawicka-Mierzyńska
Danuta Zawadzka

Projekt „Bieżenki” zrealizowany został przez Pracownię Sztuki Społecznej, Zespół Badań Regionalnych i Fundację Uniwersytetu w Białymstoku Universitas Bialostocensis, dzięki wsparciu z budżetu Samorządu Województwa Podlaskiego oraz Rektora Uniwersytetu w Białymstoku, w ramach XVI Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Partnerem wydarzenia było Wydawnictwo Czarne.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej