Going. | Bydgoski Fantazjon I - wieczór z fantastyką ukraińską - Online | Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Bydgoski Fantazjon I - wieczór z fantastyką ukraińską

18:00 | Piątek, 6 grudnia 2019

Online | Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Spotkanie

Free

Free

18:00-19:00 Spotkanie z Wołodymyrem Arieniewem - prowadzi Marta Kładź-Kocot.

19:10-20:00 W cieniu Wielkiego Brata? Fantastyka ukraińska i inne "małe fantastyki" w obliczu wpływów radzieckich i poradzieckich – wykład Joanny Krystyny Radosz.

Wołodymyr Arieniew – ukraiński pisarz, tłumacz, krytyk, redaktor i scenarzysta, autor trzydziestu powieści science fiction i fantasy, a także książek dla dzieci. To twórca bardzo uniwersalny, nie zamyka się w jednym obszarze i tematyce. Dwukrotny laureat nagrody Euroconu - w 2004 jako najlepszy debiutant i w 2014 jako najlepszy twórca fantastyki dla dzieci i młodzieży. Jego powieść „Dusznica” otrzymała prestiżową nagrodę Nowe Horyzonty za oryginalną tematykę, wizję i styl. Powieści i opowiadania Arieniewa były publikowane w tłumaczeniach na wiele języków, w tym na polski, angielski, niemiecki i chiński. Powieść „Proch smoczych kości” jest rekomendowana przez Ministerstwo Edukacji Ukrainy do czytania w szkołach.
Jest także redaktorem serii antologii współczesnych opowiadań science fiction (całkowity nakład pierwszych pięciu tomów przekroczył 38 tysięcy egzemplarzy). Arieniew działa również jako popularyzator fantastyki polskiej na Ukrainie i w Rosji. Z jego pomocą publikowane są w języku ukraińskim i rosyjskim książki autorów takich jak Jarosław Grzędowicz, Anna Kańtoch, Jacek Komuda, Rafał Kosik, Robert M. Wegner, Cezary Zbierzchowski i inni.

Joanna Krystyna Radosz - rusycystka, literaturoznawczyni, tłumaczka, pisarka i dziennikarka. Doktorantka w Instytucie Filologii Rosyjskiej i Ukraińskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, naukowo zajmuje się współczesną literaturą rosyjską ze szczególnym uwzględnieniem fantastyki. Regularnie jeździ do Rosji w poszukiwaniu literackich inspiracji. Od kilku lat zakochana w kulturze Tatarów i Baszkirów.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej