Going. | PJ Harvey: A Dog Called Money - TR Warszawa

PJ Harvey: A Dog Called Money

19:00 | Wtorek, 10 grudnia 2019

TR Warszawa

Film

20 zł

20 zł

Dziecko z ciekawością przyciska twarz do okna samochodu, w którym siedzą brytyjska artystka PJ Harvey oraz współpracujący z nią, wielokrotnie nagradzany irlandzki fotoreporter i filmowiec Seamus Murphy. Znajdują się w Kabulu w Afganistanie, jednym z trzech miejsc, do których podróżują. Pozostałe to Kosowo i biedne dzielnice Waszyngtonu. PJ Harvey szuka inspiracji, zbiera wrażenia, kolekcjonuje słowa, obserwuje, słucha i przyswaja. Jej myśli słychać z offu. Murphy to wszystko nagrywa. Tworzą kronikę obcego człowieka, którego uważne spojrzenie skierowane jest na rzeczywistość codziennego życia w miejscach, które odwiedza i poznaje.

Każda chwila stanowi potencjalną okazję do napisania nowej piosenki, znalezienia dobrego tytułu lub rytmu. Inspiracja zamienia się w poezję, która daje początek piosenkom z albumu „The Hope Six Demolition Project”. Po powrocie do Londynu PJ Harvey nagrywa te utwory ze swoim zespołem w specjalnie zaprojektowanym studiu pod Somerset House w Londynie, które służy jako rodzaj peep show, pozwalającego publiczności obserwować przez lustro weneckie cały proces twórczy. Film to swobodny wizualny kolaż, który odkrywa potencjał twórczy PJ Harvey oraz sposób, w jaki pracuje i zdobywa inspirację.

------------------------

RECENZJE

"Niedawno obejrzałam film dokumentalny o PJ Harvey "A Dog Called Money", który miał swoją premierę na festiwalu w Berlinie. Opowiada o procesie twórczym, o tym jak wokalistka towarzyszyła reżyserowi w podróżach do Kosowa i Afganistanu. Inspirowała się tam odkrytymi na miejscu historiami i w oparciu o nie pisała piosenki. To dla mnie ciekawe, gdy odkrywam w artystach, że mamy podobną wrażliwość czy sposób myślenia. Że nie chodzi tylko o to, że lubię ich kompozycje, ale o to, że podobnie czujemy i dlatego piszemy podobne rzeczy."
Misia Furtak w wywiadzie dla msn.com

------------------------

TWÓRCY

Seamus Murphy – urodzony w 1959 roku w Wielkiej Brytanii, fotograf, filmowiec, autor książek. Jego fotografie pokazywane były m.in. w Getty Museum w Los Angeles, the Imperial War Museum, na Stanford University. Jego film "A Darkness Visible", ukazujący jego pracę jako fotografa w Afganistanie, otrzymał nominację do nagrody Emmy. Blisko współpracuje z PJ Harvey, m.in. jako autor teledysków, oraz przy książce "The Hollow of the Hand".

------------------------

TERMIN

data: 10 grudnia 2019, godz. 19:00
miejsce: TR Warszawa/Marszałkowska 8, Warszawa

------------------------

BILETY: 20 PLN

kup bilet on-line: https://bilety.trwarszawa.pl

------------------------

FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA / KOBIETY ZMIENIAJĄ ŚWIAT

Jesienno-zimowa odsłona cyklu filmowego FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA odbywać się będzie pod hasłem KOBIETY ZMIENIAJĄ ŚWIAT i obejmować będzie projekcje hitów tegorocznego 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

Wspólnym tematem filmów i ich zbiorowym bohaterem są współczesne kobiety z różnych krajów, środowisk społecznych i grup zawodowych, które łączy wrażliwość społeczna, niezgoda na przemoc i uparte dążenie do pozytywnej zmiany. W obsypanej nagrodami „Krainie miodu” w reż. Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova (13 września) podejrzymy, jak w macedońskiej głuszy niestrudzona Hatidze broni stylu życia zgodnego z prawami natury, podczas gdy naokoło przyrodę eksploatuje się do cna. Bohaterki filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet” w reż. Barbary Miller (4 października) pochodzą z odległych sobie zakątków świata (Niemcy, Japonia, Somalia, Indie, USA) i bardzo różnych kultur, ale łączy je wspólne, zażarte dążenie do większej świadomości seksualnej kobiet. Letizia Battaglia, legendarna włoska fotografka i bohaterka filmu „Ustrzelić mafię” w reż. Kim Longinotto (12 listopada), była pierwszą kobietą dopuszczaną do scen zbrodni mafijnych na Sycylii. Jej wstrząsające zdjęcia dokumentujące mafijną przemoc doprowadziły do ulicznych protestów, które zmniejszyły bezkarność mafiosów. „PJ Harvey. A Dog Called Money” w reż. Seamusa Murphy’ego (10 grudnia) zabiera nas w podróż do Afganistanu, Kosowa i biednych dzielnic Waszyngtonu, gdzie artystka szuka inspiracji, zbiera wrażenia, kolekcjonuje słowa, obserwuje i słucha. Owocem podróży jest album „The Hope Six Demolition Project”, który PJ Harvey nagrywa w specjalnie zaprojektowanym studiu w Somerset House w Londynie – i ten proces także podglądamy.

FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA: KOBIETY ZMIENIAJĄ ŚWIAT organizowany jest wspólnie przez Against Gravity, dystrybutora filmów i organizatora największego w Polsce festiwalu kina dokumentalnego, Millennium Docs Against Gravity oraz TR Warszawa.

Współpraca TR Warszawa i Against Gravity to część długofalowego programu partnerstw najważniejszych instytucji i organizacji, działających w obszarze kultury w Warszawie. Wspólnie przygotowujemy program zarówno dla widzów wiernych od lat, jak i tych, którzy nas jeszcze nie znają. Działamy na rzecz rozwoju publiczności w Warszawie i razem tworzymy kulturalną metropolię.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej