Going. | Bajkał i Buriacja - szamani, lamowie i głowa Lenina - No Problem - Bracka 20

Bajkał i Buriacja - szamani, lamowie i głowa Lenina

19:00 | Środa, 11 grudnia 2019

No Problem - Bracka 20

Spotkanie

Free

Free

Zapraszamy na spotkanie podróżnicze poświęcone współczesnej Buriacji - wschodniosyberyjskiej krainie położonej nad Bajkałem, zwanym „Morzem Syberii”.

Naszym gościem będzie Szura Bruni - podróżnik, antropolog i filozof. Pół-Polak, pół-Rosjanin, niejednokrotnie przemierzający syberyjskie bezkresy. W sumie odwiedził ponad 50 krajów, w pierwszą samotną podróż wyruszając w wieku 18 lat. Odbył m. in. roczną wyprawę przez Azję, mieszkał samotnie w tajdze. Do tej części świata, z Buriacją i „Morzem Syberii” na czele, wraca najchętniej.

Buriaci, stanowiący jedno z dawnych plemion mongolskich, od setek lat zamieszkują tereny okalające najgłębsze jezioro świata, od XVIII wieku wchodząc w skład Imperium Rosyjskiego. Ich kultura przesiąknięta jest buddyzmem tybetańskim, a pod stolicą Buriacji - Ułan Ude - znajduje się główny ośrodek buddyzmu syberyjskiego. Wciąż żywe są wierzenia szamanistyczne, gdzie składanie ofiar duchom jest codzienną praktyką, a uświęcone miejsca czci kryją się w niejednym zakątku tajgi i stepu. Wreszcie, wszystko to rozgrywa się w realiach Rosji XXI wieku, czyniąc z Buriacji wyjątkowo barwną i żywą kulturowo krainę.

Będziemy rozmawiać o szamańskim transie, nieumierających lamach i staroobrzędowcach; o mongolskim duchu, rosyjskiej tożsamości i chińskiej kolonizacji. Zastanawiać się będziemy, jak kształtują się perspektywy Buriatów we współczesnym, zglobalizowanym świecie, oraz jaką w tym rolę odgrywa odradzająca się, a właściwie przeżywająca swój Renesans dawna tradycja duchowa.

Rozmowie towarzyszyć będzie pokaz zdjęć z Buriacji autorstwa Ewy Szymankiewicz.

Serdecznie zapraszamy!
Zespół Soul Travel

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej