Going. | Godzina ze sztuką - Zamek Królewski

„Godzina ze sztuką” w Zamku

Projekt zainspirowany ogólnopolskim „Dniem Wolnej Sztuki”, który zakłada przybliżenie każdemu odbiorcy najcenniejszych zabytków kultury zgromadzonych w polskich muzeach. Nasz program rozszerza konwencję o comiesięczne spotkania, tak aby dzieła sztuki stały się częścią naszej codzienności, a zdobyte wiadomości i doświadczenia pozostawały w nas na dłużej i skłaniały do częstszych refleksji nad sztuką dawną. „Godzina ze sztuką” to pomysł na ciekawe spędzenie czasu i nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Proponujemy, by zamiast szybko biec przez sale muzealne, zatrzymać się na dłużej przy wybranych obiektach. Jest wtedy czas na dyskusję, zadawanie pytań oraz pełną kontemplację i dogłębne zrozumienie dzieła, czyli odpowiedzenie sobie na nurtujące każdego pytanie: „co tak naprawdę artysta miał na myśli”.

Dzień i miejsce: niedziela, godz. 12.00, zbiórka w Sieni Wielkiej.
Wstęp na podstawie biletu w cenie 10 zł.

15 grudnia 2019 r.
„Dramma per musica Władysława IV” – spotkanie odbędzie się na wystawie czasowej „Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka”
Podczas spotkania przybliżymy przedstawienia operowe grane na dworze Władysława IV, jak również na deskach jezuickich teatrów szkolnych. Opowieść o wystawieniach „Porwania Heleny” czy „Zaślubinach Amora i Psyche” zilustrujemy dziełami z wystawy czasowej „Świat Polskich Wazów. Przestrzeń – Ludzie – Sztuka”. Opowiemy również o budowie sceny teatralnej i przedstawimy udoskonalenia techniczne oraz dekoracje prospektowe charakterystyczne dla XVII w.
Dzieło: Justus van Egmont, „Ludwika Maria Gonzaga”, 1645 r.

19 stycznia 2020 r.
„Odpoczynek w drodze do Egiptu”
Przedłużając świąteczną atmosferę Bożego Narodzenia, przyjrzymy się bliżej obrazowi „Odpoczynek w drodze do Egiptu” Lucasa van Valckenborcha ze stałej galerii Zamku Królewskiego. Będzie to okazja do podjęcia tematyki związanej z ikonografią tego religijnego motywu. Poznamy również niezwykle ciekawe zjawisko emancypacji malarstwa pejzażowego w 2. połowie XVI wieku.
Dzieło sztuki: Lucas van Valckenborch, „Odpoczynek w drodze do Egiptu”, 1590‒1597.

16 lutego 2020 r.
„Franciszek I i Jan III – król wojownik czy władca uczony?”
Franciszek I – król Francji i zdobywca Włoch – był wielkim admiratorem twórczości Leonarda da Vinci. Chętnie korzystał z jego otwartego umysłu, talentu malarskiego oraz praktycznych wynalazków. Podczas naszego spotkania spróbujemy porównać francuskiego króla Franciszka I – wojownika, wielkiego polityka i znawcę sztuki, z polskim królem Janem III – obrońcą chrześcijaństwa i uczonym sarmatą. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie: czy można pogodzić rolę króla wojownika z rolą władcy uczonego?
Dzieło sztuki: Joos van Cleve, „Franciszek I”, po 1530 r.

15 marca 2020 r.
„Polityczne znaczenie dworskich widowisk”
Michael Foucault pisał, że władza to tradycyjnie to, co widać, co się przejawia, co jest okazałe; w paradoksalny sposób zasadą siły jest sam ruch, którym się puszy. Podczas spotkania przyjrzymy się portretom monarchów oraz roli widowisk dworskich, dzięki którym władcy demonstrowali swoją wysoką pozycję. Dowiemy się, w jaki sposób oprawa wizualna, choreografia i muzyka działały na intelekt widzów, ich emocje oraz zmysły. Zastanowimy się również, dlaczego królowie odwoływali się do antyku i jak wykorzystywano Arystotelesowskie katharsis.
Dzieło sztuki: Marcello Bacciarelli, „Stanisław August z popiersiem Piusa VI”, 1789 r.


Szczegóły: https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/dorosli/godzina-ze-sztuka

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej