Going. | VARIETE [SOLD OUT] - MÓZG

VARIETE [SOLD OUT]

21:00 | Sobota, 18 stycznia 2020

MÓZG

Koncert

30 zł

30 zł

VARIETE jest uznawany za prekursora nurtu cold wave (zimna fala) w Polsce. Zadebiutował w Jarocinie w 1984 roku, stając się wkrótce legendą festiwalu. Piotr Bratkowski po latach napisał w Newsweeku "koncert Variete (...) w 1985 roku, zrobił na mnie największe wrażenie z wszystkiego, co kiedykolwiek w Jarocinie usłyszałem".
Wokalistą, autorem tekstów i liderem grupy Variete jest Grzegorz Kaźmierczak, poeta, którego wiersze stanowią oś twórczości grupy. W filmie "Variete - Muzyka Bez Końca", o fenomenie zespołu i poezji Kaźmierczaka wypowiadają się m.in. Tomasz Budzyński, Mikołaj Trzaska i Walter Chełstowski. Grupa Variete wywarła wpływ na wielu twórców polskiej alternatywy - po jej repertuar sięgali m.in. Renata Przemyk i Strachy Na Lachy. Rafał Księżyk, guru polskiego dziennikarstwa muzycznego, nazwał Variete "ulubionym zespołem polskiej inteligencji".

Zespół Variete nagrał do tej pory 9 albumów - najnowszy, "Nie wiem" - z premierą we wrześniu 2017 roku. Na przestrzeni lat muzyka grupy poddawała się nieustannej ewolucji, zawsze oddając nastrój czasów, w których powstaje - od "zimnej fali" tworzonej w szarym okresie schyłku PRL-u, przez mariaż z free jazzem tak charakterystycznym dla yassowego boomu lat 90 do dominujących na ostatnich płytach nowych brzmień, inspiracji trip hopem, nu jazzem i ambitną elektroniką.

Zespół często współpracował z osobistościami polskiego jazzu od Andrzeja Przybielskiego (album "Variete" 1993), przez Mikołaja Trzaskę ("Koncert - Teatr STU" 1995), Wojciecha Jachnę ("Piosenki Kolonistów". 2013), po objawienie polskiego jazzu tego roku - Kubę Więcka (album "Nie wiem", 2017).

Variete jest cenione nie tylko w środowisku muzycznym i literackim, ale również w środowisku teatralnym. Zespół wydał dwa albumy koncertowe zarejestrowane w teatrach - wspomniany "Koncert - Teatr STU" z 1993 roku oraz "PPA. Wrocław 2015"

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej