Going. | Sergiej Letow - Centrum Sztuki Współczesnej

Performance Day - Sergiej Letow, "Moskiewski Konceptualizm Online"

Występ i wykład muzyczny.

Czym jest w rzeczywistości Moskiewski Konceptualizm? W jaki sposób tak naprawdę się wydarzył? Jakie jest jego globalne znaczenie? Dlaczego klasyfikuje się go jako tak samo ważny jak rosyjskie ikony i rosyjska awangarda?

12 lat temu jeden z aktywnych uczestników tego ruchu, awangardowy muzyk światowej sławy znany z improwizacji i performansów - Sergiej Letow, zaczął gromadzić ?Archiwum Moskiewskiego Konceptualizmu? online. Obecnie zawiera ono ponad 10 GB danych i około 10 000 stron.

Podczas wykładu Sergiej Letow opowie o akcjach i performansach moskiewskich konceptualistów, eksplorując aspekt dźwiękowy wspomnianych akcji. Widzowie wezmą udział w audio-wizualnej podróży w niedaleką przeszłość oraz w edukacyjnej wycieczce przez jej reprezentację w Internecie.

Sergiej Letow urodził się w Semipalatinsku we wschodnim Kazachstanie w 1956 r., później mieszkał w Omsku na Syberii. Od 1975 r. mieszka w obwodzie moskiewskim.

Artysta brał udział w happeningach i performansach moskiewskich konceptualistów: w ?Akcjach Zbiorowych?, później pracował z Andriejem Monastyrskim i TOTARTem od 1984 r., z Reą Nikonową od 1995 r., grał na wielu wystawach sztuki w galeriach w Moskwie, Bremen, Berlinie, Smoleńsku. W 2009 r. Sergiej Letow uczestniczył w międzynarodowym sympozjum "Subversive Practices. Art under Conditions of Political Repression. 60s?80s / South America / Europe" (?Praktyki wywrotowe. Sztuka w warunkach represji politycznych. Lata 60?-80? / Ameryka Południowa / Europa?) w Stuttgarcie, a w 2010 - w festiwalu sztuki nowoczesnej ?Styrian Autumn? (?Styryjska Jesień?, Graz, Gleisdorf, Austria).

Od 1984 r. Letow występuje z zespołami rockowymi i alternatywnymi, takimi jak Aquarium, Alissa, DDT, Nochnoi Prospect czy Grażdanskaja Oborona jego brata Jegora Letowa oraz z wieloma innymi. W 1985 r. powołał do życia zespół instrumentów dętych TRI-O, który grał na niemal każdym festiwalu jazzowym w ZSRR. Od roku 1988 TRI-O występowało także za granicą, m.in. w Polsce, Bułgarii, Szwajcarii, na Litwie (Festiwal Jazzowy w Wilnie), w Niemczech, Austrii, Włoszech, Finlandii, Norwegii, Holandii, USA. Od 2002 r. Sergiej Letow gra w kwartecie saksofonowym (czasami trio) Russian Sax Mafia (trasy koncertowe w Rosji, Niemczech, na Litwie, w Wielkiej Brytanii), pracuje nad projektem Malewicza i później nad projektem Suprematystycznym (z Aleksiejem Borysowem i Iwanem Sokołowskim). Komponuje i gra muzykę filmową (bracia Aleinikov, Savva Kulish, Tatiana Chivikova, Yury Zmorovich itd.) oraz muzykę dla radia i dla TV (ponad 10 filmów).

Od 1996 r. Sergiej Letow i Aleksiej Borysow grają podkład muzyczny na żywo do pokazów filmu Friedricha Wielhelma Murnaua ?Faust - eine deutsche Volkssage", a od 2004 r. - do filmu ?Metropolis? Fritza Langa. Letow napisał muzykę do filmów telewizyjnych Aleksieja Burykina: ?Nikolai Erdman - zastrzelenie? (2004) oraz ?Ja, geniusz, Nikolai Glazkov? (2008). W 2004 zaczął prowadzić cykl wykładów o muzyce nowoczesnej w Instytucie Dziennikarstwa i Kreatywności Literackiej w Moskwie.

Kuratorka: Katia Krupennikova
Koordynacja: Paulina Kowalczyk

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej