Going. | DKF Zamek – Taika Waititi i jego filmy - Kino Pałacowe

DKF Zamek – Taika Waititi i jego filmy

20:30 | Środa, 15 stycznia 2020

Kino Pałacowe

Film

12 zł

12 zł

W styczniu premierę będzie miał najnowszy film Taiki Waitiego, reżysera, któremu sławę przyniósł „Thor: Ragnarok”. My postaramy się przybliżyć jego mniej znane oblicze. Pokażemy filmy „Boy”, „Co robimy w ukryciu”, a także w tygodniu premierowym „Jojo Rabbit”, do którego prelekcję wygłosi prawdopodobnie najlepszy filmowy video-eseista działający na YouTube – Skazany na film.

______________________________________________________

15.01. - BOY
reż. Taika Waititi, Nowa Zelandia, 2010, 87’
Jest rok 1984. W małym miasteczku na wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii mieszka chłopiec - BOY wraz ze swoją babcią, młodszym bratem - ROCKY, (który myśli, że ma magiczną Moc), gromadą kuzynów i kozą.

Boy (bo tak wszyscy do niego się zwracają) uwielbia Michaela Jacksona, ale oprócz niego Boy ma jeszcze jednego wielkiego bohatera – jest nim jego ojciec – ALAMEIN. Alamein jest dla chłopca ucieleśniłem marzeń, wspaniałym człowiekiem, sportowcem, bohaterem wojennym i przyjacielem Michaela Jacksona (nawet potrafi tańczyć jak on). W rzeczywistości jednak ojciec Boya siedzi w więzieniu za kradzież, jest również członkiem trzyosobowego gangu „Crazy Horses”.

Kiedy Alamein wraca do domu po 7 latach nieobecności, chłopiec zmuszony jest do konfrontacji z człowiekiem, którego, wydawało się, zna i pamięta. Boy będzie zmuszony pogodzić się z utratą ideału w postaci ojca i odnaleźć własną drogę. Boy to pełna humoru i ciepła opowieść o dorastaniu, magii oraz kulcie Michaela Jacksona.

22.01. - CO ROBIMY W UKRYCIU
reż. Taika Waititi, Nowa Zelandia, USA, 2014, 86’

Nowy film twórców „Boya” i „Flight of the Conchords” jest wybuchową mieszanką horroru i czarnej komedii zrealizowaną w modnej konwencji mockumentu. Viago (379 l.), Deacon (183 l.), Vladislav (862 l.) i Petyr (8000 l.) mieszkają razem na przedmieściach współczesnego Wellington w Nowej Zelandii. Ich życie rozpoczyna się dopiero po zmroku, kiedy to opuszczają trumny i legowiska, by stawić czoła codzienności, która również dla wampirów bywa niełatwa. Nieśmiertelność i pragnienie świeżej ludzkiej krwi już dawno przestały być ich głównym zmartwieniem, bo współczesność stawia przed nimi nowe wyzwania. Grupa filmowców towarzyszy im podczas codziennych obowiązków, drobnych kłótni czy nocnych wyjść na miasto, które z błyskotliwym humorem uświadamiają nam, że choć ich serca przestały bić wieki temu, wciąż żywią gorące i bardzo ludzkie uczucia.

29.01. - JOJO RABBIT
reż. Taika Waititi, Czechy, Niemcy, Nowa Zelandia, USA, 2019, 108'

Prelekcja: Skazany na film

“Jojo Rabbit” to satyryczny obraz II wojny światowej na podstawie powieści Christine Leunens, w którym scenarzysta i reżyser Taika Waititi („Thor: Ragnarok”, „Dzikie łowy”) łączy w charakterystycznym dla siebie stylu humor i patos. Gdy niemiecki chłopiec (Roman Griffin Davis jako Jojo) znajduje młodą Żydówkę (Thomasin McKenzie), którą ukrywa na strychu samotnie wychowująca go matka (Scarlett Johansson), jego świat staje na głowie. Mając u boku jedynie idiotycznego wymyślonego przyjaciela, którym jest nikt inny jak sam Adolf Hitler (Taika Waititi), Jojo musi teraz stawić czoła swemu ślepemu nacjonalizmowi. W pozostałych rolach: Rebel Wilson, Stephen Merchant, Alfie Allen oraz nagrodzony Oscarem Sam Rockwell.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej