Going. | W poszukiwaniu Jacka - spotkanie z Grzegorzem Radziewiczem - Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

W poszukiwaniu Jacka - spotkanie z Grzegorzem Radziewiczem

18:00 | Niedziela, 19 stycznia 2020

Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku

Spotkanie

Free

Free

W poszukiwaniu Jacka...
Spotkanie z Grzegorzem Radziewiczem

19 stycznia / niedziela / 18:00
ul. Waryńskiego 24a
wstęp wolny

A zaczęło się tak: 107-letnia Jadwiga Gołębiewska mieszkająca w Białymstoku na Skorupach opowiedziała nam przedwojenną historię z jej rodzinnej miejscowości: Niebylca. Do stodółki samotnie mieszkającej Żydówki ktoś w nocy podrzucił niemowlę. W zawiniętym tłumoku wystawała kartka. NIECHRZCZONY, NA CHRZCIE MA OTRZYMAĆ IMIĘ JACEK.

Żydówka wychowała dziecko jak własne, ale po katolicku. Pół roku temu wybraliśmy się do Niebylca po to, aby odnaleźć Jacka. To była niezwykła, pełna magii wyprawa. Bo przecież Niebylec to dosłownie coś, co nie istnieje. A Niebylec istnieje, jest urokliwie położony, po drugiej stronie Polski, na Podkarpaciu. Byliśmy tam kilka dni: rozmawialiśmy z mieszkańcami, proboszczem, Tomek kręcił film, a Grzegorz malował obrazy, czym wzbudzaliśmy zainteresowanie mieszkańców Niebylca.

Zapraszamy na metafizyczne spotkanie, na którym opowiemy wam, czy odnaleźliśmy Jacka, pokażemy film, obrazy, a na koniec zaprosimy do stworzenia wspólnie dzieła, które na koniec... zniknie... a może się gdzieś schowa wraz z czasem, który nieustannie tyka i przemija wraz z nami i Jackiem.

Grzegorz Radziewicz / Tomasz Wiśniewski

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej