Going. | Literatura austriacka i psychoanaliza: Franz Kafka - Wyrok - Austriackie Forum Kultury

Literatura austriacka i psychoanaliza: Franz Kafka - Wyrok

19:00 | Czwartek, 16 stycznia 2020

Austriackie Forum Kultury

Spotkanie

Free

Free

Seminarium z cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza”
Nieskończony ruch na moście - Franz Kafka, Wyrok
Prowadzenie: Ewa MODZELEWSKA-KOSSOWSKA (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), prof. Adam LIPSZYC (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk)
Partnerzy: Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Uniwersytet Muri im. Franza Kafki
Wymagana LEKTURA: Franz Kafka, Wyrok, przeł. Juliusz Kydryński, wydania różne
Po polsku
Konieczna REJESTRACJA: agnieszka.borkiewicz@bmeia.gv.at

FRANZ KAFKA uważał "Wyrok" za swoje pierwsze naprawdę istotne dokonanie literackie. Powstałe w ciągu jednej nocy, niebywale intensywne opowiadanie, uwieńczone jednym z najwspanialszych finałowych zdań w dziejach literatury, to genialne studium relacji między ojcem a synem, rządzących się niedorzecznymi, a przecież zrozumiałymi prawidłami. Podczas spotkania spróbujemy przemyśleć te prawidła – oraz siłę oddziaływania tego krótkiego utworu.

EWA MODZELEWSKA-KOSSOWSKA – psychoanalityczka szkoleniowa PTPa (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), pracuje z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą. W obszarze jej zainteresowań znajduje się również psychoanalityczne badanie literatury, filmu i sztuki. Wielokrotnie była nauczycielką w szkołach letnich organizowanych przez Han Groen-Prakken Psychoanalytic Institute for Eastern Europe.
Od pięciu lat współprowadzi, wraz z prof. Adamem Lipszycem, seminarium „Literatura austriacka i psychoanaliza” w Austriackie Forum Kultury / Österreichisches Kulturforum Warschau

ADAM LIPSZYC (ur. 1975) – eseista i tłumacz, pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk), uczy w Szkole Nauk Społecznych, w Collegium Civitas oraz na Uniwersytecie Muri im. Franza Kafki. Autor książek "Międzyludzie. Koncepcja podmiotowości w pismach Harolda Blooma" (Kraków, 2005), "Ślad judaizmu w filozofii XX wieku" (Warszawa, 2009), "Rewizja procesu Józefiny K. i inne lektury od zera" (Warszawa, 2011) i "Sprawiedliwość na końcu języka. Czytanie Waltera Benjamina" (Kraków, 2012), "Czas wiersza. Paul Celan i teologie literackie" (Kraków, 2015), "Czerwone listy. Eseje frankistowskie o literaturze polskiej" (Kraków, 2018), "Freud: logika doświadczenia. Spekulacje marańskie" (Warszawa, 2019). Tłumacz eseistyki Gershoma Scholema i Waltera Benjamina. Laureat nagrody Literatury na Świecie im. Andrzeja Siemka, nagrody Allianz Kulturstiftung i Nagrody Literackiej Gdynia (Nagroda Literacka Gdynia).
Od pięciu lat współprowadzi, wraz z Ewą Modzelewską-Kossowską, seminarium „Literatura austriacka i psychoanaliza” w Austriackie Forum Kultury / Österreichisches Kulturforum Warschau

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej