Going. | Przypadek Josephine H. - Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Zapraszamy na pokaz filmu Izabelli Gustowskiej "Przypadek Josephine H." realizowany w ramach wystawy ?Maria Bartuszová. Formy przejściowe".

Latem 2013 roku Izabella Gustowska udała się do Nowego Jorku, by przyjrzeć się mieszkankom tego miasta przez pryzmat Josephine Hopper - modelki i żony amerykańskiego malarza Edwarda Hoppera, ale i artystki. Bohaterkami powstałego po tej podróży filmu jest trzynaście współczesnych ?wcieleń? Josephine H., mówiących zdaniami zaczerpniętymi z dzienników Josephine Hopper i odtwarzających obrazy do których pozowała i pokazywanych jednocześnie w swoim codziennym środowisku. Tego rodzaju zaburzenie ciągłości i zderzenie przeszłości z teraźniejszością to wielopoziomowa refleksja na temat zmiany pozycji twórczych kobiet.

Po projekcji rozmowę z artystką poprowadzi Agata Jakubowska ? historyczka sztuki, profesor nadzwyczajny w Instytucie Historii Sztuki UAM, autorka licznych publikacji poświęconych twórczości polskich artystek.

Izabella Gustowska ? artystka wizualna, kieruje Pracownią Działań Performatywnych i Multimedialnych w Katedrze Intermediów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią, tworzy multimedialne instalacje, performansy, wideo-performansy. Jest też kuratorką wystaw oraz wydarzeń artystycznych. Mieszka i pracuje w Poznaniu.

W filmie wykorzystano cytaty z dziennika Josephine Hopper z książki autorstwa Gail Levin Edward Hopper. An Intimate Biography, Rizzoli International Publication, NY, 2007

Projekt zorganizowany w ramach Projektu Campus prowadzonego przez culture.pl, Polish Cultural Institute, New York
Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Projekt zrealizowano podczas pobytu na stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku w 2013 roku.

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej