Going. | Zapomniane zawody Warszawy | Warsztaty rodzinne - Muzeum Warszawy

Zapomniane zawody Warszawy | Warsztaty rodzinne

11.01 - 14.6

Muzeum Warszawy

Warsztat

10 zł

10 zł

Na warsztatach wcielimy się w postacie warszawskich, dawnych mistrzów rzemiosła, poznamy ich historię, narzędzia, zgłębimy tajniki pracy i poszukamy ich śladów w muzealnych gabinetach. Na kreatywnym warsztacie plastycznym każdy zaprojektuje i wykona własny majstersztyk według dawnych zwyczajów cechowych.

DLA KOGO: rodziny z dziećmi w wieku 7–10 lat

WSTĘP: 10 zł/dziecko (dorosły opiekun: wstęp wolny), bilety dostępne w Muzeum i online

MIEJSCE SPOTKANIA: kasy w kamienicy nr 42

_______
11 stycznia godz. 11.00 i 15.00,
12 stycznia godz. 11.00
Malarz/szklarz
Czy każdy mógł zostać malarzem? Jak wyglądała droga zawodowa od ucznia do mistrza? Co łączyło malarzy ze szklarzami? Na warsztatach wspólnie poszukamy odpowiedzi na te pytania. Dowiemy się, czy zawód malarza cieszył się popularnością. Zobaczymy również, jak wyglądał jego warsztat i gdzie się znajdował. Na koniec każdy z uczestników wykona mistrzowskie dzieło – tak jak dawniej!

________
8 lutego godz. 11.00 i 15.00,
9 lutego godz. 11.00
✂Pasamonik
Kto w dawnych wiekach zaopatrywał się u pasamonika? Z jakich materiałów korzystał on w swoim warsztacie? Co łączyło go z paśnikiem i rymarzem? Podczas zajęć poznamy narzędzia i wytwory rzemiosła szmuklerskiego. Zbadamy tajniki wytwarzania przedmiotów pasmanteryjnych i wykonamy ozdobne paski, posługując się jedną z technik rękodzielniczych.

_______
14 marca godz. 11.00 i 15.00,
15 marca godz. 11.00
Aptekarz/zielarz
Jak dawniej produkowano leki? Czy u aptekarza można było kupić marcepany? Co zawierała buteleczka znaleziona w Aptece Królewskiej? Do czego służyły szklane naczynia wydobyte z dawnego śmietnika na placu Zamkowym? W czasie zajęć poznamy właściwości ziół i dowiemy się, co oznaczały kolory etykiet na dawnych butelkach aptecznych. Wykonamy także magiczną miksturę.

_______
9 maja godz. 11.00 i 15.00,
10 maja godz. 11.00
Folusznik
Gdzie znajdowały się warsztaty folusznicze? Jacy rzemieślnicy byli zrzeszeni w cechu sukienniczym? Na czym polegał proces folowania? Czym różni się tkanina od płótna, a stępa od stępora? Wspólnie prześledzimy proces powstawania sukna w dawnych czasach, a podczas warsztatów wykonamy ozdobę, wykorzystując technikę filcowania na mokro.

_______
13 czerwca godz. 11.00 i 15.00,
14 czerwca godz. 11.00

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej