Going. | Galeria sztuki polskiej 1800-1945 // oprowadzanie kuratorskie - Muzeum Śląskie

Galeria sztuki polskiej 1800-1945 // oprowadzanie kuratorskie

14:00 | Sobota, 22 lutego 2020

Muzeum Śląskie

Sztuka

7 zł

7 zł

//•
Galeria sztuki polskiej 1800-1945 // oprowadzanie kuratorskie
22.02.2020 // sobota // godz. 14:00
Muzeum Śląskie w Strefie Kultury
Katowice, ul. T. Dobrowolskiego 1 // wstęp 7 zł

Serdecznie zapraszamy na cykl oprowadzań po stałych ekspozycjach Muzeum Śląskiego. Co sobotę o godz. 14.00 w tajemnice jednej z sześciu wystaw wprowadzać będą Was nasi kuratorzy.

Więcej informacji o oprowadzaniach kuratorskich: bit.ly/2qMRLLB.

• 22.02.2020 // Pudry, vanitas i demony. O cielesności w sztuce nowoczesnej
Przypatrywanie się twarzom, dłoniom i figurom bohaterów życia dawnych lat, niejako zaklętych w obrazach i rzeźbach, ma w sobie coś z sentymentu lub niepokoju. Wprawdzie miniona opływowość estetyczna, igrająca z widzem raczej niuansami, oddala przedwojenną sztukę od aktualnych transgresji body artu, ale przecież nie ucisza różnych, często przeciwnych sobie, konceptów kreacyjnych – od idealizacji portretowanych począwszy, na ich ugroteskowieniu skończywszy. Jakie emocje osiądą w nas po jeszcze jedynym spotkaniu z pięknością gorącego Orientu czy ze starą handlarką „Nadwiślańskiego Kraju”?
Prowadzenie: dr Michał Burdziński

// Galeria sztuki polskiej 1800-1945
Galeria prezentuje znaczną część zbiorów malarstwa polskiego z lat 1800–1945 oraz wybrane eksponaty z ówczesnej Sekcji Rzeźby. Wśród pozyskanych obrazów znalazły się zarówno dzieła artystów, których prace stanowiły część przedwojennej kolekcji muzealnej (np. Stanisława Ignacego Witkiewicza, Władysława Podkowińskiego, Aleksandra Orłowskiego, Stanisława Czajkowskiego), jak i tych, których obrazy nie były w niej reprezentowane (m.in. Franciszka Kostrzewskiego, Zygmunta Rozwadowskiego, Tadeusza Dobrowolskiego, Piotra Stachiewicza, Stanisława Grocholskiego i Alfonsa Dunin Borkowskiego).

#muzeumslaskie #naszemuzeum #oprowadzaniekuratorskie
•\\

Pobierz Going. i miej kalendarz miejski zawsze pod ręką.
więcej